Чи можна кішкам молоко і які існують обмеження?

Чи можна кішкам молоко і які існують обмеження? - Ветеринар

Суперечки про те, чи можна давати кішкам молоко, точаться серед ветеринарів і заводчиків з давніх часів. В уявленні багатьох людей воно вважається найулюбленішим продуктом представників сімейства Котячих.

Чи можна кішкам молоко і які існують обмеження? - Ветеринар

Чи здатне молоко зашкодити здоров’ю тварини? Чи варто його додавати в котячий раціон і що при цьому необхідно брати до уваги?

Користь і шкода

Тільки-но в домі варто з’явитися маленькому вусатому улюбленцю, новоспечені господарі тієї ж години намагаються напоїти його молоком. Фактично жодна тварина не відмовляється від такого частування, що ще раз переконує господарів у правильності власних дій. Тут варто уважніше розглянути всі сторони питання, що стосується користі та шкоди, які чинить цей продукт на організм тварини.

У натуральному молоці міститься не тільки лактоза, яку інакше називають молочним цукром, а й подібні речовини, як:

  • амінокислоти;
  • вітаміни групи В, а ще рибофлавін і тіамін;
  • макроелементи (кальцій, калій, фосфор, магній);
  • мікроелементи (селен, йод, цинк);
  • низькомолекулярні білки;
  • ферменти.

Зазначені речовини, які містяться в молоці, мають пріоритетне значення для організму тварини. Вони впливають на енергетичні процеси, беруть участь в обміні речовин, формуванні кісток і м’яких тканин.

Їхній дефіцит викликає ослаблення здоров’я улюбленця, призводить до зменшення його імунітету і стійкості перед розвитком хвороб і отриманням травм.

У цьому відношенні користь молока по відношенню до здоров’я кішки можна назвати очевидною.

Втім існують і деякі погані моменти, які здатні виникнути під час годування вихованця молоком. Будучи абсолютним хижаком, у природі кішки споживають материнське молоко тільки в початкові місяці життя. У період дитинства організм кошенят формує особливий фермент, який називається лактаза. Він корисний для переробки молочного цукру — лактози, яка міститься в материнському молоці. По закінченню певного часу в організмі тварини вироблення лактази закінчується, після цього виросла особина переходить на набагато кращу їй їжу.

Таким чином, незважаючи на те, що більшість дорослих котів і кішок до похилого віку продовжують любити молоко, воно не завжди здатне засвоїтися їхнім організмом.

Відсутність потрібних ферментів, необхідних для переробки лактози, в цьому варіанті може обернутися неприємними результатами: розладом шлунка, сильною діареєю, здуттям живота.

Внаслідок скупчення газів у кишечнику тварини можуть з’явитися болісні кольки.

Ще один нюанс, на який мають зважати господарі, що постійно пригощають власних котів молоком, полягає в ризику розвитку ожиріння. Відомо, що в середньому поживність справжнього молока здатна змінюватися від 60 до 85 калорій на 100 грамів продукту. Подібні характеристики жирності можуть становити небезпеку для малорухомих тварин, схильних до повноти. Зокрема, це стосується кастрованих і стерилізованих котів і кішок. Якщо постійно поїти молоком з високою калорійністю вихованця після стерилізації, можна спровокувати цим розвиток у нього ожиріння.

Ожиріння, зі свого боку, здатне запустити розвиток супутніх хвороб. До них можна віднести хвороби серцево-судинної, ендокринної, дихальної та сечовидільної систем, а ще порушення кістково-м’язового апарату і проблеми з суглобами.

Харчування все залежить від виду

Якщо вихованець іноді любить ласувати молоком, однак при цьому ніяких труднощів з його засвоєнням у нього не помічено, можна дещо змінити котячий раціон. Дуже часто нестерилізованих домашніх котів і кішок господарі пригощають коров’ячим і козячим молоком, рідше — дають улюбленцям магазинне і навіть сухе розбавлене.

Козяче

Козяче молоко — продукт з великим вмістом рибофлавіну (вітаміну В2), вітаміну В1 і вітаміну А. Воно відрізняється невисокою жирністю, легше і швидше засвоюється організмом кішки. Встановлено, що непереносимість білків, що містяться в козячому молоці, з’являється у тварин дуже рідко. Приблизно такими ж властивостями володіє і овече молоко.

Коров’яче

Коров’яче молоко — поживний продукт, який має високу поживну цінність. Пригощати ним представників сімейства Котячих дозволяється тільки в разі, якщо у тварин не відзначається непереносимість білка, що міститься в цьому продукті.

Сухе

Сухе молоко — продукт, який має високу калорійність, що отримується з пастеризованого коров’ячого молока. Давати його тваринам не забороняється тільки в разі, якщо під час розведення порошку з водою дотримувалися запропоновані дозування. Водночас у вихованця не повинно бути непереносимості лактози. Зловживати таким частуванням не слід через дуже високу калорійність продукту.

Магазинне

Магазинне молоко з пакета — один з нечисленних продуктів, пити який буде не будь-яка кішка. І за поживною цінністю, і за смаковими характеристиками магазинний продукт зазвичай програє натуральному молоку. Однак періодично пригощати ним тварину дозволяється (звісно, за відсутності у неї непереносимості лактози).

Чи впливає вік?

Якщо тварина не страждає на непереносимість лактози і з радістю п’є молоко, пригощати її необхідно, виходячи з деяких параметрів, зокрема віку і стилю життя.

Дуже велике значення має і загальний стан організму вихованця, і його щоденний раціон.

Для кошенят

Як уже говорилося, організм кошеняти здатний виробляти ферменти, необхідні для переробки молока. Але за складом котяче, коров’яче і козяче молоко набагато відрізняються одне від одного.

У разі коли з’являється потреба вигодувати молоком маленьке кошеня, яке залишилося без мами, перевагу віддавайте козячому молоку, розведеному водою.

Коров’ячий продукт для малюків вважається занадто важкою їжею, складною для засвоєння.

Старших кошенят (у віці 1,5-2 місяців) дозволяється підгодовувати коров’ячим молоком, чергуючи його зі спеціальним вологим кормом. У віці від 2,5-3 місяців малюків можна почати потроху переводити на традиційний котячий корм.

Для великих особин

Малорухомих, а ще стерилізованих і кастрованих кішок і котів краще не пригощати продуктом з високою жирністю. Рекомендована норма використання для здорових нестерилізованих тварин буде приблизно 13 мл на 1 кг ваги. Якщо у тварини не відзначається ознак непереносимості лактози, пригощати її молоком слід дуже обережно, виконуючи запропоновані нормативи.

Важливо простежити за поведінкою вихованця після вживання молока. Якщо тварина поводиться спокійно, не проявляє тривожності, то причин для хвилювання не повинно бути.

Ознаками того, що у кішки або кота є великі проблеми з переробкою молочного цукру (лактози), вважаються такі симптоми:

  • діарея;
  • збільшення живота;
  • зміни в поведінці (хвилювання, метушливість).

Якщо навіть тварина нормально переносить молоко, давати їй цей продукт часто і багато не можна. Багато ветеринарів і зовсім рекомендують пригощати вихованців молоком періодично, а для постійних ласощів застосовувати шматочки м’яса або фарш.

Сумісність корму з молоком

Молоко вважається самостійним продуктом, який не слід ні з чим поєднувати. Деякі котовласники-початківці часто припускаються типової помилки, змішуючи сухий котячий корм з молоком.

Робити цього не варто, оскільки сам по собі сухий корм вважається самостійним продуктом з обдуманим і збалансованим складом.

До цього всього до нього можна застосовувати виключно чисту свіжу воду, яка завжди має бути у вихованця у вільному доступі.

Як запевняють ветеринарні лікарі, перемішування сухого корму з молоком може обернутися вкрай неприємними результатами. Дуже часто подібне комбінування призводить до розвитку хвороб системи сечовиділення, хвороб і порушень функцій печінки у тварин.

Не слід поєднувати молоко і зі звичайними продуктами, що складають меню вихованця. Теж дуже важливо перевірити раціон тварини протягом усього дня. У ньому не повинно бути продуктів-антагоністів молока, комбінування з якими буде причиною діареї або поганого самопочуття вихованця.

Які існують замінники?

Для господарів кошенят, присутніх на штучному вигодовуванні, сучасні виробники пропонують великий асортимент замінників молока. На даний момент у продажу можна зустріти численні види замінників, розроблені для тварин різного віку і порід. До продуктового складу входять цінні поживні речовини і компоненти, потрібні для справжнього розвитку тварин. До подібних компонентів відносять жири і білки, поліненасичені жирні кислоти, мінерали, мікро- і макроелементи, а ще таурин — необхідна для котячого організму амінокислота.

Kitty Milk від компанії Beaphar — найкращий зі збалансованих замінників, який призначений для кошенят, які перебувають на штучному вигодовуванні. Продукт випущений відомою нідерландською компанією, що спеціалізується на виготовленні товарів і кормів для тварин, які живуть вдома. Цей замінник містить повний набір мікро- і макроелементів, поліненасичені жирні кислоти, вітаміни, мінерали, протеїни і жири. Рекомендований до використання з самого початку народження. Також продукт може застосовуватися для прикорму вагітних і годуючих кішок.

Cat Milk від компанії з Німеччини Gimpet — вітамінізований замінник, рекомендований для штучного вигодовування слабких і хворих кошенят. Суміш збагачена таурином, мікро- і макроелементами, мінеральними речовинами. Може використовуватися для прикорму лактуючих і вагітних кішок, літніх і ослаблених тварин.

Babycat Milk — висококалорійний молочний замінник від французької компанії Royal Canin. Продукт містить повний комплекс поживних речовин, мінералів і вітамінів, які забезпечують справжній розвиток кошенят із самого початку життя. Строго збалансований склад даного замінника дає можливість продукту швидко і легко засвоюватися.

Типові помилки

Деякі господарі котів, які не мають великого досвіду і віддають перевагу молоку над усіма іншими продуктами, іноді роблять його основою харчування. Фахівці нагадують, що в цьому випадку схожі зміни в котячому меню призводять до поганих наслідків: починаючи від розладу шлунково-кишкового тракту і завершуючи швидким набором надмірної ваги.

Зовсім не рекомендується пригощати власного вихованця молоком через невеликий час після прийому основної їжі. Якщо навіть кішка або кіт перекусив порцією сухого корму, на перетравлення їжі їхньому організму потрібен час. Молоко ж на цьому етапі може погано вплинути на процес травлення.

Не можна давати вихованцеві холодне, гаряче, стерилізоване, знежирене, згущене і сире молоко.

Не дозволяється пригощати тварину і продуктом невідомого походження, який може містити шкідливі бацили, штами кишкової палички, гормони росту, антибіотики. Користь для тварини принесуть тільки якісні та свіжі продукти: парне, пастеризоване, пряжене (до 3,5 % жирності) або безлактозне молоко, сир, кисле молоко, справжній йогурт без харчових барвників, ароматизаторів і добавок. Рішуче не дозволяється годувати кішок і котів простроченою молочною і кисломолочною продукцією. До подібних продуктів відносять несвіжий сир, ряжанку, кефір (все, що старше 3 днів від дня виготовлення), а ще йогурти, сирки, сирні маси зі штучними добавками.

Типова помилка багатьох малодосвідчених господарів кішок — ігнорування термообробки молока. Уберегти продукт від допустимих джерел небезпеки (бацил, бактерій, штамів) можна за допомогою пастеризації, кип’ятіння і стерилізації. Але тут головне не забути врахувати, що після обробки термічним способом корисні властивості молока будуть значно нижчими.

Позначки:, , , , , , ,

You May Also Like

More From Author