Крипторхізм у собак

Estimated read time 1 min read

Поняття крипторхізм означає існування прихованого сім’яника, невчасно опустився через пахове кільце в мошонку. Аномалія відрізняється успадкованим типом, може бути одностороннім або двостороннім.

Останній, діагностується у собак рідше, ніж односторонній – не опущення одного яєчка. Тварини з діагнозом крипторхізм не повинні застосовуватися в подальшій племінній роботі. В умовах виставок, подібних тварин вибраковують через можливість передачі пороку нащадкам.

Найбільша схильність до крипторхізму зустрічається у дрібних порід собак, наприклад як Англійський бульдог, Пекінес, Мальтійська болонка, пудель і чихухуа.

Причини крипторхізму у собак

Аномалія дуже часто вважається спадковою. Вирішальні фактори, що провокують аномалію, розподілені на дві групи. Перша група в себе включає механічні зміни, а друга гормональні порушення. За власною природою, не опущення одного або відразу 2-ух сім’яників в мошонку, вважається збірним поняттям. Під впливом певних факторів тут же з’являється патологія.

При звичайному стані гормонального фону, що не опущення в мошонку сім’яника, може бути спровоковано морфологічними зміною в області нервово-м’язового апарату, розміщеного в паховій зоні. Саме яєчко буває занадто великих розмірів, тому не може опуститися через вузький паховий канал або пахової зовнішнє кільце. Виявитися причиною крипторхізму може недорозвинення мішечка (мошонки) або ж занадто короткий насіннєвий канатик.

Потрібно сказати, що є і вроджена патологія, яка не ставитися до крипторхізму – монархізм або анархізм. Повна відсутність одного або 2-ух сім’яників. Без хірургічної дії визначати монархізм не можливо.

Власникам цуценят, у яких діагностовано крипторхізм, рекомендують проводити тваринам своєчасне втручання – кастрацію.

Це пов’язують з ризиками для здоров’я собаки. Так, температура органів знаходяться всередині, розташованих в порожнині живота, набагато вище, ніж в мошонці. У зв’язку з цим, насінники не здатні нормально працювати і пес вважається безплідним. Крім цього, небезпека крипторхізму полягає в підвищенні ризиків розвитку злоякісних новоутворень в не опустилися сім’яниках. Розміри пухлин іноді вражають. Ще ці злоякісні нові утворення схильні до метастізірованію.

Невчасно діагностований крипторхізм або відсутність своєчасного втручання, загрожує в подальшому розвитком пахової або пупкової грижі у кобеля. Не виключаються вивихи надколінка на тлі крипторхізму, патологічні стани в статевому члені або препуции. Повна кастрація самця-єдиний правильний метод лікування аномалії.

Діагностика та лікування

У нормально розвивається цуценя, вихід сім’яників в мошонку відбувається після декількох тижнів після виникнення на світло. Придатки або один придаток опуститися може і пізніше. Але не пізніше 6 місячного віку. Це пов’язано з тим, що після досягнення цуценят шестимісячного віку, відбувається закриття пахових кілець, що блокують шлях проникнення тестикул в мішок.

Діагностика такої аномалії як крипторхізм, проводитися на дуже перших етапах розвитку новонародженого цуценя. Племінних щенят повинен оцінювати фахівець з клубу, від якого проводилася в’язка або ж ветлікар. Відзначають не тільки крипторхізм, а й інші пороки розвитку малюків, наприклад, наявність ущелини верхньої губи або м’якого піднебіння, інші каліцтва, що не властивий породі забарвлення шерсті. Подібних цуценят відразу вибраковують і не допускають до подальшого розведення.

Майбутній володар породистого цуценя, повинен добре вивчити свідоцтво про народження цуценя, а ще самостійно провести пальпацію статевих органів, приділяючи велику увагу мошонці. У здорових цуценят, опущення яєчок відбувається на другому тижні життя. Якщо у власника з’являються сумніви, рекомендується звернутися за допомогою до ветлікаря.

Точний діагноз в змозі поставити тільки ветеринар, спираючись на результати загального клінічного огляду, діагностики ультразвуком або ж у важких випадках лапароскопічного дослідження. Найбільш достовірним і безпроблемним методом діагностики крипторхізму вважається пальпація.

Діагностований у кобеля крипторхізм – привід негайно почати лікування. Певні власники наполягають на збереженні чоловічої гідності, але ветеринарні лікарі рекомендують проводити орхіектомію (видалення сім’яників). Необхідно розуміти, що чим раніше проведена операція, тим вище шанси на успішне одужання і зменшення ризиків розвитку новоутворень. Фахівці ветеринарних клінік наполегливо пропонують власникам псів-крипторхів не затягувати з операцією.

Терапія крипторхізму може бути 2 – ух напрямків-медикаментозна і хірургічна.

Консервативний спосіб лікування доцільний виключно при діагностованою нестачі гормональних речовин. Тварині наказують ін’єкції тестостерону і хоріонічного гонадотропіну. В інших варіантах, рекомендується проведення своєчасного втручання.

Застосовується кілька методик. Малоінвазивна лапароскопічна операція, стає популярною у ветеринарії, так як зменшує небезпеки ускладнень після операцій у тварини. На превеликий жаль, лапароскопічний метод видалення сім’яників доступний не в кожній ветеринарній лікарні, а ціна його в кілька разів більше, ніж звичайної орхіектомії. Техніка операції також залежить від місця розташування не опустився насінника. Якщо йдеться про паховому типі патології, видалення насінника не складає особливо труднощів. При абдомінальному типі крипторхізму, потрібно проведення розсічення по білій лінії живота з подальшим пошуком тестикула і його видаленням.

Певні власники не хочуть повністю видаляти насінники псові-крипторху, вважаючи це не красивим і не гуманним. В даних випадках, можливе проведення часткового видалення. Січуть тільки не опустився семенник, а інший залишають (краще при односторонньому типі крипторхізму). Зовнішній вигляд тварини залишається без особливих змін.

Є ще один тип втручання хірургічним шляхом, який переслідує виключно естетичний аспект. В ході такої дії не опустився семенник виводять в мошонку механічно, ушиваючи пахової кільце, не даючи можливості потрапити йому назад в тулуб. На превеликий жаль, господарі собак після подібної операції продовжують в’язати тварина з самками, що призводить до появи ще більшої кількості крипторхів в результаті генетичної спадковості.

Подальший догляд

Після проведення абсолютно будь-який з перерахованих вище операцій, тварині необхідно забезпечити правильний догляд. Пес повинен знаходитися в чистому і тихому приміщенні, без яскравого світла і протягів. Харчування тварини також зазнає змін, тим більше якщо проведена повна орхіектомія. Кастровані тварини схильні до ожиріння, тому корми вибираються персонально, в залежності від віку та інших параметрів організму.

Ветеринар обов’язково призначає курс антибіотиків після того як проведена операція. Протимікробні засоби потрібні для усунення розвитку бактеріальних інфекцій. У післяопераційний догляд входить носіння спеціального коміра або попони, що дозволяють не допустити разлизиваніе або роздряпування післяопераційних швів. Самі шви повинен оглядати і правильно обробляти володар. Після закінчення 7-10 днів, шви знімає фахівець в клініці, а ще дає наступні рекомендації для догляду за твариною.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

Позначки:, ,

You May Also Like

More From Author