Антибіотики для кішок

Estimated read time 1 min read

У сучасній ветеринарній клінічній практиці активно застосовуються протимікробні препарати, що дозволяють в більшості випадків врятувати тварині життя. Господарі вихованців проживають в будинку повинні бути проінформовані з приводу найбільш поширених антибіотиків, що застосовуються у ветеринарії, допустимих побічних явищах і протипоказання. Це дасть можливість дуже точно вибрати медичний препарат, його дозування і фармакологічну форму, таким чином, уникнувши розвитку небезпечних складнощів на тлі прийому антибіотиків.

Використання антибіотиків в сучасній терапії

Антибіотики являють собою нестандартні речовини, отримані природним, штучним або напівсинтетичним шляхом. Через дії протимікробних засобів, розмноження живих патогенів в організмі сповільнюється, аж до повного їх знищення.

Основна спрямованість антибіотиків-перешкода розмноженню і зростанню прокаріотів і простих організмів.

Протимікробні засоби у ветеринарії для кішок, розрізняють за кількома головними критеріями. Відзначають антибіотики за типом впливу, спектру дії, місця впливу і хімічним складом. За типом впливу протимікробні засоби бувають:

 1. Бактерицидний . До цієї групи відносять речовини, які володіють великою чутливістю до бактерій. Наказують бактерицидні протимікробні засоби для терапії складних хвороб, що супроводжуються ускладненнями. Заборонено застосовувати бактерицидні препарати при стафілококової інфекції, так як багата загибель патогенів, здатна закрити уретральний канал, спровокувавши розвиток сечокам’яної хвороби у котів.
 2. Бактеріостатичний . Відрізняються м’яким впливом, якщо порівнювати з бактерицидними. Бактеріостатики чинять опір активному росту і розмноженню патогенних мікроорганізмів. Бактерії гинуть і потроху виводяться з організму кішки протягом декількох діб.

За спектром дії протимікробні засоби бувають:

 • великого спектру дії-знищують в організмі більше десяти видів патогенів;
 • вузькоспецифічні — які спрямовані на усунення конкретного виду патогенних мікроорганізмів.

Склад протимікробних засобів також має велике значення під час вибору препарату для лікування. Як і в людській медицині, антибіотики у ветеринарії розрізняють за активною діючою речовиною в складі препарату. Антибіотики можуть бути пеніцилінового, цефалоспоринового, тетрациклінового, сульфаніламідного, левоміцетинового ряду. Також розрізняють макроліди, аміноглікозиди, глікопептиди, нітрофурани, фторхінолони, лінкозаміди. У сучасній ветеринарній практиці широкого застосовується близько 25 видів протимікробних засобів для лікування самих різних хвороб, викликаних бактеріальними мікроорганізмами і найпростішими.

Для вибору дуже ефективного засобу, ветеринарний фахівець свою увагу звертає і на місце впливу конкретного антибіотика. Препарат здатний бути загального і місцевого впливу. Місцевий тип впливу кращий при здійсненні зовнішньої обробки поверхні рани. Застосовуються різні мазі та гелі з антибіотиком.

При значних внутрішніх інфекціях, спровокованих бактеріями, призначаються внутрішньовенні ін’єкції розчинів з антибіотиків, таблетки або суспензії.

Ліки з протимікробну дію випускаються у вигляді порошків, таблеток, мазей, аерозолів, гелів, свічок, суспензій, крапель, розчинів для ін’єкцій.

Як і будь-який фармакологічний препарат, антибіотик великого спектру дії або ж місцевого значення, має ряд позитивних і негативних сторін. У зв’язку з цим, побір лікарського засобу повинен виконуватися ветеринарним фахівцем на підставі отриманих даних при діагностиці. Призначаються антибіотики кішкам при таких захворюваннях:

  і уретрального каналу, спровоковане бактеріальною інфекцією;

 • бактеріальне запалення нирок і легенів; ;
 • ураження очей і вушного каналу патогенними бактеріальними мікроорганізмами; ;
 • запалення стінок шлунка, спровоковане впливом Helicobacter pillory;
 • різні кишкові інфекції; ;
 • бактеріальні ураження шкіри з присутністю гноєтворної мікрофлори; ;
 • інфекційні ураження верхньої частини респіраторного тракту (гнійний риніт);
 • запальні процеси в матці у кішки-ендометрит (піометра також лікується антибіотиками, але результативність від консервативного є тільки начінаеться розвитку патпроцесса).

Рекомендується призначати курс антибіотиків тваринам, після своєчасних втручань, навіть планових, наприклад як стерилізація. Призначаються протимікробні засоби в період лікування злоякісних хвороб, даючи можливість зменшити небезпеку інфікування патогенними бактеріями чутливого організму.

Вибір препарату для кішок

Вибір будь-якого медикаментозного засобу, в тому числі і антибіотика, повинен проводитися виключно ветлікарем. Самостійно вибрати правильний препарат важко. У більшості випадків це не дасть хороших результатів, а в переважній безлічі випадків, буде причиною розвитку складнощів.

Правильний вибір засобу проводитися не тільки на підставі загального стану організму тварини. Важливо проведення тесту на чутливість бактерій (подтітровка), що вразили організм кота до підібраного протимікробного засобу.

Дуже часто призначаються антибіотиками в ветеринарії для кішок вважаються:

 • Амоксицилін-антибіотик пеніцилінового ряду, застосовуваний при захворюваннях сечовивідної системи, кісткових структур, покриву шкіри, нижніх і верхніх шляхів дихання. Наказують амоксицилін кішкам після своєчасних втручань, запобігаючи розвитку процесів запалення. Активна діюча речовина амоксицилін міститься в подібних препаратах як, Амоксил, Амоксівет, Кламоксил і Бетамокс ЛА. Амоксицилін в чистому вигляді застосовується нечасто. Найчастіше можна зустріти з’єднання з клавулановою кислотою. Невисока стійкість бактерій до комплексу клавуланової кислоти і амоксициліну, дає можливість застосовувати антибіотик під час лікування патологій не тільки сечовивідної, але і статевої системи, при ураженнях суглобів, шлунково-кишкових інфекційних захворюваннях, інфекційних ураженнях респіраторного тракту, покриву шкіри. Амоксицилін і клавуланова кислота містяться в подібних препаратах як, Ксиклав, Сінулокс, Амоксиклав.
 • Азитроміцин-препарат, який володіє великим спектром дії з групи макролідів. Активно застосовується при захворюваннях респіраторного тракту, сечостатевої системи, шкіри і травного тракту. Має виражену ефективністю, при цьому менш небезпечний для лікування кішок в період виношування кошенят і лактації. Активний діючий елемент азитроміцин містять такі препарати як Азикан, Сумамед, Азитроніт.
 • Гентаміцин-протимікробний засіб, який відноситься до групи аміноглікозидів. Часто використовується при захворюваннях бактеріальної природи в області респіраторного тракту, кісткових структур і суглобів. Застосовують у ветеринарній практиці гентаміцин при інфекціях вух і очей. Можливе застосування прі не розлитому перитоніті. Гентаміцин-високотоксичний препарат, тому його призначають ветеринарні фахівці в крайніх важких випадках бактеріальних інфекцій. Заборонено застосування гентоміцину літнім тваринам і кішкам з патологіями ренальної системи. Препарати, в їх основі протимікробний засіб гентаміцин – Гентам, Гентаприм, Гентавет.
 • Енрофлоксацин-протимікробний препарат з групи фторхінолонів. Застосовується у ветеринарній практиці для лікування інфекційних патологій покриву шкіри, статевої та сечовивідної системи у котів. Енрофлоксацин токсичний антибіотик, при помилковому застосуванні здатний виявитися причиною відшарування очної сітківки. Заборонений в застосуванні маленьким кошенятам. Міститься активна діюча речовина в подібних препаратах як, Енроксил, Байтрил, Енромаг.
 • Тилозин-малотоксичний протимікробний препарат, який володіє великим спектром дії. Призначається в складі комплексної терапії при діагностованих стрептококових інфекціях, хламідіозах, мікоплазмозах, стафілококозах. Прекрасно справляється із захворюваннями інфекційного походження в області легеневих структур, суглобів і травного такту. Тилозин застосовують тільки у ветеринарній практиці.
 • Цефтриаксон-протимікробний препарат, що відноситься до групи цефалоспоринів. Часто використовується в людській і ветеринарній медицині. Активний елемент смнртельно впливає на патогенних стрептококів і стафілококів, а ще знищує пневмококів і кишкову паличку. Має виражений лікувальний ефект при захворюваннях нервових тканин і кісток, травного і респіраторного тракту. Цефтриаксон наказують в період після операції з метою не допустити розвиток складнощів. Протимікробний препарат має дуже високим ступенем токсичності, тому заборонений в застосуванні кошенятам, кішкам в період виношування кошенят і лактації. Торговими назвами антибіотиків, що містять у власному складі активний елемент цефтриаксон, є – Лораксон, Роцефін, Цефтривет.
 • Тетрациклін — широко застосовуються у ветеринарії протимікробний препарат, що випускається у вигляді засобів для зовнішнього і внутрішнього застосування. Тетрациклін буває в якості мазей, таблеток, ін’єкцій. Має виражений лікувальний ефект при інфекційних ураженнях сечостатевої системи у кішок, запаленнях легенів, запаленнях середнього вуха, харчових інтоксикаціях. Прекрасно себе проявив тетрациклін при перших стадіях розвитку перитоніту. Ветеринарні фахівці не наказують тетрациклін кішкам в період лактації, так як антибіотик здатний проникати в молоко, завдаючи шкоди організмам кошенят. Мазі і краплі з тетрацикліном, допомагають впорається з інфекціями покривів шкіри, очей. Наказують спеціалізовані лініменти в їх основі тетрациклін при опіках і гнійних ранах. Препаратами, аналогами тетрацикліну, є-Хлортетрациклін і Окситетрациклін.

Негативні дії

Курс антибіотикотерапії іноді супроводжується виникненням побічних явищ. Головною причиною вважається-невірний вибір лікарського засобу, недотримання запропонованої доктором дозування. У більшості випадків, негативні дії спостерігаються у кішки на тлі прийому антибіотиків при індивідуальній гіперчутливості організму до компонентів препарату.

Серед ключових побічних явищ у кішок на тлі прийому протимікробних препаратів, виділяють:

  ; ;

 • поява висипу на шкірному покриві, що супроводжується сильним свербінням;
 • зміна стану вовняного покриву (з’являються ділянки алопеції);
 • зміна загального стану тварини (байдужість і сильна сонливість);
 • проблеми в роботі ренальної і гепатобіліарної системи;
 • порушення зору і слуху.

На тлі призначеного курсу антибіотиків, в організмі у кішки з’являються зміни. Підібране протимікробний засіб діє не тільки на патогенну мікрофлору, а й знищує корисних мікроорганізмів. У зв’язку з цим, ветеринарні доктора наполегливо рекомендують для відновлення мікрофлори кишечника приймати спеціалізовані пробіотики.

Фактично всі протимікробні препарати мають конкретної ступенем токсичності-високою або ж низькою.

Тому застосування їх кішкам в період виношування кошенят – зовсім не рекомендується. Компоненти антибіотика проникають через фето-плацентарний бар’єр, вражаючи зароджуються тканини майбутніх кошенят. Не виключено ризик народження малюків з аномаліями. Якщо застосування антибіотика не вийде уникнути, ветеринарний фахівець персонально розраховує дозування, в основному, знижуючи кількість діючої речовини у багато разів.

Буває і так, що курс антибіотиків, призначений тварині, не дав хороших результатів. Головна причина-формування стійкості патогенів до діючої речовини. В даних випадках доктор обов’язково проводить подтітровку, вибираючи максимально дієвий препарат.

При неправильному використанні позитивного лікувального ефекту чекати не варто. Причинами повної відсутності ефективності від застосування антибіотиків, вважаються:

 • невірний вибір лікарського засобу-невірно підібраний спектр дії;
 • невірно підібраний курс лікування — його тривалість (дуже багато або мало);
 • погано обрана дозування антимікробного засобу.

Основна дія антибіотиків-усунення патогенної бактеріальної мікрофлори. При інфікуванні тварини вірусами або грибками, курс антибіотиків не врятує, а навпаки, може погіршити стан здоров’я.

Якщо ж хвороба ускладнена, що розвинулася на тлі вірусної патології, однак при цьому приєдналася бактеріальна мікрофлора, призначається комплексна терапія, з постійним моніторингом загального стану організму тварини у ветеринарній клініці.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

Позначки:, , ,

You May Also Like

More From Author