Види динозаврів, які популярні в наші дні

Estimated read time 1 min read

Досуг

robertss 02.09.2023 Article

Динозаври були господарями Землі протягом мільйонів років. Але із сотень різноманітних видів вагою від 100 грамів до 100 тонн сьогодні широко відомі кілька десятків. Топ-10 найвідоміших динозаврів очолює тиранозавр.

Динозаври — стародавні тварини, які мешкали на Землі. Вони представлені безліччю видів, кожен з яких має свої унікальні характеристики.

Динозаври діляться на два основні класи:

1. птахотазові, або птахохресні динозаври, включають:

 • Тиреофорів (відомі своїми панцирами і шипами).
 • Анкілозаврів (характеризуються масивними броньованими тілами).
 • Стегозаврів (розпізнаються за низкою великих пластин і шипів на спині).
 • Цераподів.
 • Орнітоподів.
 • Маргіноцефалів.
 • Пахіцефалозаврів.
 • Цератопсів.

2. ящеротазові, або ящеробедренні динозаври, об’єднують:

 • Завроподоморфів та їхні підтипи.
 • Прозавроподів.
 • Завроподів (відомі як найбільші істоти, які коли-небудь населяли Землю).
 • Тероподів, зокрема непташиних тероподів і птахів (мисливські динозаври, багато з яких були двоногими).

Розглянемо деякі різновиди динозаврів докладніше.

Тиранозавр

Тиранозавр — рід хижих м’ясоїдних динозаврів, який представлений єдиним видом — Tyrannosaurus rex. Стародавня тварина мешкала на острові Ларамідія, який пізніше став західною частиною Північної Америки. Знайдені останки динозавра датуються 70-66 млн років тому.

Був двоногим динозавром. Якщо порівнювати з більшістю решти двоногих, то його передні кінцівки були значно краще розвинені, мали пазурі, хоча й значно поступалися величезним заднім лапам.

Тиранозаври — найбільші хижаки в історії Землі. Їхній зріст сягав 12-13 м, а вага була близько 9 тонн. Передбачається, що тиранозавр перебував на вершині харчового ланцюга і не мав природних конкурентів. Деякі дослідники відносять тиранозаврів до хижаків-опортуністів, які не відмовлялися від падалі, якщо така була.

На сьогоднішній день знайдено близько 50 скелетів. У культурі тиранозавр — один із найвідоміших динозаврів, про якого знімають фільми. Популярність він завоював завдяки кінострічці Стівена Спілберга «Парк юрського періоду» (1993).

Стегозавр

Стегозавр — пізньоюрський динозавр, який існував 155-145 млн років тому. Його легко розпізнати серед інших видів за спинними пластинами. Примітно, що стегозаврів і тиранозаврів відокремлюють 70 млн років, так само, як і 70 млн відокремлюють людей від тиранозаврів.

Стегозаври були відкриті 1877 року професором палеонтології Отніелом Маршем. Висота динозаврів сягала 3-4 м, довжина — 9 м. Вага становила близько 2-3 тонни. Величезне тіло управлялося мозком, який важив лише 70 г і був меншим за собачий. Є версія, що стегозаври мали «задній» мозок, який допомагав оборонятися від нападників, що нападали ззаду, хижаків.

Тварина харчувалася рослинами. Ймовірно, стегозаври заковтували каміння, яке допомагало їм перемелювати і перетравлювати їжу. На хвості тварини розташовувалися шипи, а на спині було 17 великих пластин.

Птеродактиль

Птеродактилі — рід літаючих динозаврів, який належить до птерозаврів. Птеродактилі жили 152-145 млн років тому.

У динозаврів були крила зі шкірно-м’язової мембрани, яка кріпилася до подовженого четвертого пальця. Мембрана підтримувалася за рахунок колагенових волокон і кератинових гребенів.

Птеродактилі — перші літаючі рептилії, виявлені людиною. Вони стали одними з перших знайдених людиною динозаврів: перший зразок птеродактиля описано 1784 року в Німеччині.

Птеродактилі були м’ясоїдними і полювали на риб і дрібних тварин. Вчені припускають, що вони вели денний спосіб життя і органічно ділили свою екологічну нішу з іншими літаючими динозаврами, які полювали вночі (рамфоринхи, ктенохазми).

Трицератопс

Трицератопс — рід динозаврів із сімейства цератопсид (рогатих). Жили в крейдяному періоді близько 68-66 млн років тому. Ареал проживання — стародавня місцевість сучасної Північної Америки.

Дорослі особини трицератопсів досягали 7,6 м завдовжки, а череп був завдовжки 2,4 м. Висота трицератопса — 3 м, вага — від 7 до 11 тонн.

Найбільш впізнавана риса динозавра — три роги на черепі. Повний скелет трицератопса досі не знайдений, тому вчені все ще сперечаються про головну функцію рогів.

На трицератопсів могли полювати тиранозаври, які жили в той самий час і в тому ж ареалі. Однак не відомо, чи билися вони між собою, як це люблять барвисто зображати на картинках.

Є припущення, що роги відігравали головну роль у шлюбних іграх. З їхньою ж допомогою трицератопси билися з побратимами за територію або самок.

Диплодок

Диплодок — рід ящеротазових динозаврів із групи зауропод. Мешкав у верхньоюрському періоді на території сучасної Північної Америки близько 157-145 млн років тому. Уперше виявлений у Скелястих горах у США 1877 року.

Диплодок — найбільша істота з тих, що жили коли-небудь на Землі. Завдяки розмірам і характерній довгій шиї став одним із найбільш упізнаваних динозаврів. У довжину диплодок досягав 35 м. Британська енциклопедія вказала вагу тварини — 80 тонн, проте є припущення, що вага диплодока перевищувала 100 тонн.

Диплодок — травоїдна тварина. Завдяки довгій і гнучкій шиї диплодоки могли харчуватися рослинами як із землі, так і з верхівок дерев. У динозаврів було величезне серце, а можливо, і кілька, щоб підтримувати кровообіг у такому гігантському тілі. Головною вигодою таких розмірів було те, що великі хижаки типу алозаврів не наважувалися нападати на велетенських тварин.

Спінозавр

Спинозавр — динозавр із сімейства спинозаврид, що мешкав у крейдяному періоді 112-93 млн років тому. Ареал проживання — сучасна Північна Америка.

Відкритий у 1915 році, проте перший скелет був знищений під час бомбардування Мюнхена в 1944 році. На сьогоднішній день палеонтологи вивчають 20 знайдених частин скелетів спинозавра.

Спинозаври досягали в довжину 16 м і мали вагу від 7 до 16 тонн. Головна відмінна риса динозавра — величезне «вітрило» на спині, утворене з відростків хребта. Роль цього вітрила досі залишається дискусійним питанням. Ян Гімса з Кембриджського університету вважає, що воно слугувало для стабілізації тіла під час плавання і підводного полювання.

У ненауковому світі спинозавр відомий завдяки фантастичному фільму «Парк юрського періоду — 3» (2001) Джо Джонстона, у якому представлений як головний антагоніст.

Бронтозавр

Бронтозавр — рід гігантських динозаврів із сімейства завропод. Відрізняється великими розмірами і довгою шиєю. Тварина досягала 21 м у довжину і важила близько 15 тонн. Бронтозаври мешкали на Землі близько 156-146 млн років тому в пізньому юрському періоді.

Аналіз слідів динозаврів показав, що бронтозаври, незважаючи на гігантські розміри, розвивали швидкість у 20-30 км/год і долали за день до 40 км. Бронтозаври були повністю наземними тваринами, хоча з їхньою масою комфортніше було б вести напівводний спосіб життя.

Бронтозавр — один із найчастіших образів у мистецтві. Він з’являвся у фільмах «Загублений світ» (1925), «Кінг-Конг» (1933), його використовували як логотипи і зображення на поштових марках. Хоча найбільш звичний образ бронтозавра в мистецтві — динозавр із високо піднятою довгою шиєю. Вважається, що бронтозаври тримали її вертикально більшу частину часу.

Велоцираптор

Велоцираптор — двоногий динозавр-хижак із сімейства дромеозаврид. Жив близько 84-70 млн років тому. Його рештки вперше знайдено в Монголії 1922 року.

Велоцираптор був досить маленьким динозавром. Його висота не перевищувала 70 см, а вага — 20 кг. Динозавр пересувався на двох ногах. Хоча на лапах було чотири пальці, велоцираптор ступав тільки на три з них. Лапи хижака були озброєні гострими кігтями, які сприяли успішному полюванню. На щелепі динозавра було понад 50 гострих зубів.

Вважається, що у велоцирапторів було оперення. Це вказує на те, що ці тварини були теплокровними і не залежали від зовнішніх погодних факторів. Найближчі сучасні родичі цього динозавра — птахи. Можливо, велоцираптори втратили здатність літати, зберігши при цьому пір’я.

Компсогнат

Компсогнат — рід динозаврів, що жили в пізньому юрському періоді близько 157-145 млн років тому. Вперше виявлений у Баварії 1850 року. Усередині цього динозавра знайшли кістки баваризавра — останньої жертви і їжі знайденого динозавра.

Комсогнати досить дрібні динозаври. У довжину в середньому досягали 100 см, хоча найбільші особини могли вирости до 140 см. Вага компсогнатів не перевищувала 2,5 кг. Динозаври були хижаками і пересувалися на двох задніх лапах. Їхня щелепа мала 68 гострих зубів.

Анкілозавр

Анкілозавр — рід динозаврів із сімейства анкілозаврид. Викопні рештки вчені знаходили в геологічних формаціях, які відносяться до пізньої епохи крейдяного періоду. Це говорить про те, що динозаври цього роду жили близько 66 млн років тому. Анкілозавр вважається типовим панцирним динозавром.

Зовні динозавра можна впізнати за броньованим панциром і характерним ущільненням на хвості, яке схоже на бойову булаву. За розмірами анкілозавр можна порівняти з носорогом або слоном. У довжину тварина сягала 9 м і мала вагу до 6 тонн. Динозавр ходив на чотирьох лапах.

Динозаври привертають до себе інтерес. Науковці вивчають їхні рештки, діти граються іграшками-динозаврами, а дорослі із задоволенням дивляться про них фільми. Мільйони років існування, дивовижне розмаїття та величезні розміри динозаврів дають змогу людям переосмислити своє місце у світі.

You may also like

Как правильно использовать пушер

Фільми, від яких не можна відірватися: кіноподорож

Лучшие топ 20 турецких сериалов — по мнению зрителей

Як назвати дівчинку у 2023 році: популярні та красиві імена

Імена для хлопчиків: популярні та рідкісні варіанти зі значенням

Перли: кому підходять, види, властивості

Позначки:, , , , , ,

You May Also Like

More From Author