Найекстремальніші види спорту: топ-10

Estimated read time 1 min read

Екстремальні види спорту дають змогу відчути величезний викид адреналіну. Найнебезпечніший вид спорту за тридцять років існування вже забрав 403 життя. Топову десятку екстремальних видів спорту очолює бейсджампінг, стрітлагінг і дайвінг.

Бейсджампінг

Бейсджампінг — найнебезпечніший вид спорту, один із видів стрибків із парашутом. Основна особливість виду спорту полягає в тому, що спортсмени стрибають з малих висот. Англомовна назва виду спорту BASE jumping — це абревіатура:

 • Building — ‘будівля’;
 • Antenna — ‘антена’;
 • Span — ‘проліт мосту’;
 • Earth — ‘земля’.

Ці чотири позиції — місця старту для спортсменів. Для бейсджампінгу потрібні спеціальні парашути, які дуже швидко розкриваються.

Бейсджампінг — це найнебезпечніший вид парашутизму, оскільки політ триває секунди і відбувається на гранично малих висотах. Найменша помилка смертельна. Наразі загинуло 403 спортсмени, останній летальний випадок стався 4 квітня 2021 року.

Стрітлагінг

Стрітлагінг — екстремальний вид спорту. Його суть полягає у швидкісному спуску на довгому скейтборді. Спортсмен розташовується на борді ногами вперед у положенні лежачи.

Стрітлагінг — це дуже небезпечний вид спорту. Ризик становлять такі фактори:

 1. Відсутність гальм.
 2. Відсутність обладнаних трас і використання для спусків автодоріг.
 3. Обмежений огляд.

Дайвінг

Дайвінг — підводне плавання. Особливість цього виду спорту — постійне перебування під водою і використання спеціального спорядження.

Туристичний дайвінг на невеликих глибинах не становить небезпеки. Екстремальними видами дайвінгу вважаються ті, в яких присутній елемент «надголівного середовища», тобто між дайвером і поверхнею води знаходиться якась перешкода. До таких видів дайвінгу належить:

 • кейв-дайвінг — плавання в підводних печерах;
 • рек-дайвінг — плавання в корпусах затонулих кораблів;
 • підлідний дайвінг.

Головну небезпеку в екстремальних видах дайвінгу становить неможливість швидкого спливання на поверхню через перешкоди, низькі температури води, майже повна темрява і ризик дезорієнтації.

Рекорд з екстремального занурення 2004 року встановила Верна ван Шайк. Спортсменка пірнула на глибину 221 м у печері Боесмансгат (Південна Африка) і пробула під водою понад п’ять годин.

Рафтинг

Рафтинг — екстремальний вид спорту, який передбачає сплав гірськими річками. Спортсмени сплавляються на спеціальних надувних човнах — рафтах.

Для рафтингового маршруту вибирають річки з рясною кількістю:

 • порогів;
 • перекатів;
 • шиверів (мілководних ділянок із камінням, що стирчить);
 • водоспадів.

У рафтингу застосовується класифікація рівнів складності від першого до шостого. Екстремальним видом спорту вважається заняття рафтингом на маршрутах вище третього рівня складності з великою кількістю небезпечних перешкод. Нижні рівні більше підходять для розваги непідготовлених туристів і серйозної небезпеки не становлять.

Основна небезпека цього виду спорту — шанс випасти з рафта й отримати травму або потрапити в підводну кишеню. Рафтингові маршрути пролягають у важкодоступній місцевості, і на швидке прибуття медиків або рятувальників розраховувати не варто.

Політ у вінгсьюті

Політ у вінгсьюті — це один із різновидів стрибків із парашутом. Особливість цього виду спорту полягає в тому, що спортсмен не плавно спускається до землі, а летить. Для цього необхідний спеціальний костюм, який робить спортсмена схожим на білку-летягу.

Костюм обладнаний перетинками, що з’єднують руки і ноги. Вони слугують своєрідними крилами для польоту. Пілоту досить широко розставити руки і ноги, щоб за допомогою набігаючого потоку повітря триматися на льоту.

Дистанція, яку може подолати парашутист із вінгсьютом, сягає десятка кілометрів. Світовий рекорд на даний момент становить 32 км. Його встановив американець Кайл Лобпріс у 2016 році.

Головна небезпека польотів у вінгсьюті — величезна швидкість. Світовий рекорд зі швидкості в цьому виді спорту становить 397 км/год. Через те що для приземлення спортсмен використовує парашут, політ у вінгсьюті поки вважають видом парашутного спорту. Крім того, спортсмен перебуває у великій залежності від надійності костюма і парашута.

Серфінг

Серфінг — екстремальний водний вид спорту. Його суть полягає в ковзанні по хвилі на спеціальній дошці.

Спортсмен (серфінгіст або серфер) використовує дошку для серфінгу довжиною від 180 см (шортборд) до 300 см (лонгборд). Стоячи на цій дошці, серфер намагається втримати рівновагу і прослизнути по передній нижній частині хвилі. Для серфінгу потрібні високі хвилі, які зустрічають переважно в океанах, хоча існують басейни, що створюють штучну хвилю для серфінгу.

Серфінг — один із найдавніших екстремальних видів спорту. Він виник у давні часи в Полінезії. Європейці познайомилися з цим видом спорту у XVIII столітті.

Найнебезпечніший різновид цього виду спорту — серфінг на великих хвилях. Для заліку необхідно успішно проїхатися по хвилі заввишки не менше 6 м 20 см. Найвища хвиля, яку вдалося підкорити людині, — 24 м.

Головна небезпека — ймовірність «провалитися» під воду на глибину до 15 м, де серфер може втратити орієнтацію і не спливти. У цих змаганнях гинули навіть імениті чемпіони.

Скелелазіння

Скелелазіння — небезпечний вид спорту. Його суть у лазінні по стрімких рельєфах. Скелелазіння на штучному скеледромі не становить небезпеки, оскільки спортсмени використовують страховку і мати.

Спорт стає небезпечним, якщо йдеться про природний рельєф (скелі, гори) непідготовленими трасами. У цьому вигляді скелелазіння схоже на альпінізм. Для такого його виду потрібна спеціальна підготовка, оскільки через найменший неправильний рух або несправний карабін спортсмен може зірватися вниз із великої висоти.

На Олімпіаді, яка відбудеться влітку 2021 року в Токіо, спортсмени-скелелази вперше отримають можливість позмагатися за олімпійські медалі.

Кайтсерфінг

Кайтсерфінг — водний вид спорту, у якому спортсмени катаються по поверхні води. Особливістю вважається те, що спортсмен рухається за допомогою повітряної тяги, яку створює повітряний змій (кайт).

Кайт кріпиться до людини. Вона ж утримує в руках трапецію управління повітряним змієм. Використовуючи її, серфер ловить необхідний напрямок вітру, керує рухом і швидкістю.

Кайтсерфінг часто передбачає виконання трюків, пов’язаних зі стрибками на воді. Недосвідчений серфер може втратити керування над кайтом під час таких стрибків і отримати травми. Головну небезпеку становлять помилки в управлінні, а також різкі пориви вітру. Більшість нещасних випадків пов’язані з:

 • волочінням спортсмена по суші;
 • падінням у воду з великої висоти.

Родео

Родео — традиційний американський вид спорту. Його суть полягає в тому, щоб утриматися в сідлі на розлюченому бику або коні.

Вид спорту зародився як традиційне ковбойське змагання в Техасі. Вершник повинен утриматися на тварині протягом восьми секунд. Зробити це не так просто, бо використовуються дикі та жваві тварини. Відомі випадки, коли в сідлі вдавалося втриматися довше двох хвилин.

Родео — небезпечний вид спорту. Ковбой, що впав із тварини, може отримати серйозні травми. Якщо бика від ковбоя не встигнуть відволікти спеціально підготовлені люди (булфайтери), тварина може завдати каліцтва вершнику.

Незважаючи на те що найвідомішими видами родео вважаються родео на бику та коні, цей спорт включає й інші дисципліни:

 • доїння дикої корови;
 • ловля бика на ласо;
 • дитяче родео на овечках.

Параглайдинг

Параглайдинг — екстремальний вид парашутного спорту. Для нього використовують спеціальний парашут — параплан.

Він класифікується як найлегший літальний апарат. Швидкість польоту не перевищує 70 км/год, а вага параплана — 7 кг. Основна частина параплана — крило, за допомогою якого спортсмен утримується в повітрі. Управління крилом здійснюється стропами.

Світовий рекорд за дальністю польоту на параплані становить 764 км, за набором висоти — 4,3 км. Це найлегший у навчанні вид парашутного спорту. Водночас головну небезпеку для людини становить висока метеозалежність апарату: різкі пориви вітру здатні ускладнити, а то й зовсім позбавити спортсмена можливості керувати парапланом.

Усі найекстремальніші види спорту пов’язані з великими висотами, глибинами або швидкостями. Найменша помилка під час виконання небезпечних стрибків або занурень може коштувати життя. Проте це не зупиняє любителів гострих відчуттів.

Позначки:, , , ,

You May Also Like

More From Author