Найкрасивіші будинки у світі: топ-10 будівель

Estimated read time 1 min read

Найкрасивіші будинки у світі — результат кропіткої роботи архітекторів, інженерів і рядових будівельників. До створення шедеврів доклали руку Антоніо Гауді, Норман Фостер і навіть Джорджо Армані. У топ-10 найкрасивіших будинків у світі входить і казахстанська будівля.

Сент-Мері Екс 30

Сорокаповерховий хмарочос Сент-Мері Екс 30 — одна з найбільш упізнаваних будівель Лондона. Він спроектований компанією Foster and Partners і будувався два роки.

У 2004 році хмарочос було відкрито. Його висота склала 180 м. Будівництво обійшлося в £138 млн.

Неофіційна назва The Gherkin («корнішон») закріпилася за будівлею через її характерну форму і зеленуватий відтінок скла. Діаметр основи будівлі — 49 метрів. Вона плавно розширюється біля середини, після чого знову звужується.

У 2003 році Сент-Мері Екс був нагороджений престижною архітектурною премією Emporis Skyscraper Award як найкращий хмарочос у світі. Чудова аеродинамічна форма дає змогу не вмикати кондиціонери, а покриття зі скла створює прекрасне освітлення всередині будівлі.

Сент-Мері Екс — це дуже енергоефективний хмарочос: він споживає електроенергії вдвічі менше, ніж будь-яка інша будівля такої ж поверховості.

Каса-Міла

Каса-Міла — садиба, побудована для сімейства Міла відомим іспанським архітектором Антоніо Гауді. Друга назва будинку La Pedrera (‘каменоломня’) дуже точно описує будинок. Його грубі балкони і сіра колірна гама нагадують уступи кар’єра.

Будівлю будували між 1906 і 1910 роком. Садиба Каса-Міла стала останнім архітектурним об’єктом Гауді перед тим, як він приступив до будівництва храму Святого Сімейства (Саграда Фамілія).

Проект будинку був новаторським для свого часу:

 • у ньому практично відсутні прямі лінії;
 • у будинку передбачена природна вентиляція;
 • внутрішні дворики мають незвичайну еліптичну форму для кращої освітленості.

Будівля внесена до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО під номером 320-біс. Вона стала окрасою Барселони. Каса-Міла — перша будівля ХХ століття, яку ЮНЕСКО взяло під охорону. У Каса-Міла, як і раніше, живуть люди.

«Бурдж-Халіфа»

Хмарочос «Бурдж-Халіфа» не тільки один із найкрасивіших у світі, а й рекордсмен за висотою. Її показник становить 828 метрів, у будівлі 163 поверхи.

Розташована будова в Дубаї (ОАЕ). Загальна вартість будівництва склала $1,5 млрд, а зводили хмарочос шість років.

Проектна висота «Бурдж-Халіфа» трималася в таємниці до кінця будівництва. Якщо якусь іншу будівлю було б спроєктовано з великими показниками поверховості, у проєкт хмарочоса було б внесено зміни для збільшення його висоти.

Дубайська вежа задумувалася архітектором Е. Смітом як місто в місті. У ній є вся інфраструктура, необхідна для автономного існування:

 • парки і сквери;
 • готелі, офіси і квартири;
 • фонтани і басейни;
 • 57 ліфтів.

Для будівництва використовували особливий бетон, який стійкий до високих температур пустельного клімату. Внутрішній дизайн будівлі розробив Дж. Армані. У систему кондиціонування додається унікальний аромат, створений спеціально для Дубайської вежі.

«Будинок над водоспадом»

Резиденція Кауфмана в Пенсільванії, також відома як Fallingwater — один із найкрасивіших будинків Америки. Будинок спроектував архітектор Френк Ллойд Райт 1935 року. Будівництво обійшлося в $155 тис. і тривало три роки.

Будинок побудований у стилі органічної архітектури — будова вписується в навколишній ландшафт. Будинок нависає над невеликим водоспадом над річкою Ведмежий струмок. Будова зливається зі скелями гір Аллегани і виглядає їх природним продовженням.

Спочатку будинок використовувався сім’єю Кауфманів як заміська резиденція. Зараз «Будинок над водоспадом» — музей, який відвідують близько 150 тис. осіб щорічно. Смітсонівський інститут вніс його до списку 28 місць, які має відвідати людина за життя.

Вежі Петронас

Вежі Петронас — найвищі у світі вежі-близнюки висотою 452 метри. Вони побудовані в мусульманській Малайзії і проєктувалися в ісламському стилі: вежі мають вигляд двох восьмикутних зірок.

Загальна вартість будівництва — $800 млн. Вежі будувалися паралельно: одна — японською компанією, інша — корейською. Це підвищило конкуренцію і підтримувало якість будівництва.

Через неможливість транспортувати велику кількість матеріалів до Малайзії будівельники використовували тільки місцеві матеріали. У Малайзії не вироблялася достатня кількість сталі. Тому для будівництва веж-близнюків було розроблено спеціальний еластичний бетон, який можна порівняти за міцністю зі сталлю.

У вежах знаходиться весь комплекс інфраструктури, одночасно в хмарочосі можуть перебувати понад 10 тис. осіб.

Будинок Батльо

Ще один шедевр творіння Гауді — будинок Батльо. Побудований у Барселоні для текстильного промисловця Жозепа Батльо в 1900-х.

На замовлення магната Гауді мав знести стару будівлю і звести нову. Однак архітектор вирішив інакше. Використавши каркас старої будівлі, він змінив фасад і вніс низку цікавих конструктивних рішень.

По сусідству з будівлею багатія знаходився будинок Амальє в модерністському стилі. Батльо хотілося затьмарити сусіда. Гауді будував виходячи тільки з власного художнього бачення і відмовився від прийнятих на той час архітектурних правил:

 • замість традиційних світлових шахт побудував великий світлий внутрішній дворик;
 • фасад будівлі має вигляд хвилястого моря: у ньому зовсім немає прямих ліній.

Будинок з 1962 року визнано пам’яткою — художнім надбанням Барселони, а з 1969-го — всієї Іспанії. У 2005 році будинок занесли до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Флетайрон-білдінг

Flatiron Building (‘будівля-качка’) — хмарочос на Мангеттені в Нью-Йорку. Будівля розташована на місці злиття Бродвею, П’ятої авеню і 23-ї вулиці. Будинок проектувався Д. Бернемом і Ф. Дінкелбергом.

Особливістю будівництва хмарочоса був процес складання його каркаса. Завод-виробник збирав цілі блоки конструкції, які перевозилися на місце будівництва. Це істотно прискорило швидкість зведення будівлі. Будівництво завершили 1902 року, і того ж року будівлю було відкрито.

Будівля-качалка занесена до списку національних історичних пам’яток США (NHL), а також охороняється адміністрацією Нью-Йорка.

Тьорнінг Торсо

Один із найнезвичайніших житлових будинків — шведський Turning Torso (‘торс, що повертається’). Будинок спроектував іспанський архітектор С. Калатрава. Кожна секція будинку повернута відносно нижньої, а самий верхній поверх розгорнутий на 90° відносно основи.

У 2005 році незвичайний будинок удостоївся архітектурної премії Emporis Skyscraper Award за красу і незвичайність конструкції. Журі особливо відзначило, що він виглядає по-різному з усіх боків.

У Тëрнінг Торсо розташовані майже 150 апартаментів преміум-класу, і він вважається одним із найвищих житлових будинків Європи (його висота — 190 м). Вхід на територію будівлі для сторонніх закритий.

«Хан Шатир»

«Хан серед шатрів» — незвичайний за формою торгово-розважальний центр у столиці Казахстану Нур-Султані. Проектуванням будівлі займався відомий архітектор Норман Фостер.

Будівля виконана у формі величезного шатра. Висота в 150 м робить «Хан Шатир» найвищим шатром у світі. У будівлі, загальною площею майже 130 тис. м², розташувалася унікальна інфраструктура:

 • штучний тропічний пляжний курорт;
 • басейни, що імітують морські хвилі;
 • кафе, ресторани та кінотеатри.

Конструкція будівлі складається зі сталевого каркаса, на якому закріплено полімерне покриття. Властивості полімеру дають змогу підтримувати всередині будівлі постійну температуру. Наприклад, у курортній зоні вона становить +35 °С.

Будівлю було урочисто відкрито 2010 року за участю Нурсултана Абішевича Назарбаєва.

«Осколок скла»

Футуристичний хмарочос у центрі Лондона — The Shard (‘осколок скла’). Виконана у формі неправильної піраміди будівля обійшлася в £435 млн. Архітектор — Ренцо Піано.

Незвичайний за формою The Shard нагадує будівлі з «Володаря перснів» або фантастичних фільмів. Хмарочос виглядає як повністю скляний — у ньому понад 11 тис. вікон.

Хмарочос, розташований у центрі Лондона, суттєво змінив історичний вигляд Сіті. У зв’язку з цим ЮНЕСКО навіть було порушено питання про виключення лондонського Тауера зі списку об’єктів, що охороняються.

Однією з головних умов ЮНЕСКО є збереження не тільки самого об’єкта, а й оточуючого його вигляду. Однак під час переговорів забудовникам вдалося переконати ЮНЕСКО і лондонську громадськість у корисності будівлі.

На 300-метровій висоті розташований оглядовий майданчик. Краєвид на Лондон, який з нього відкривається, раніше був доступний тільки туристам, що летять на вертольоті.

Найкрасивіші будинки у світі вражають архітектурними рішеннями. У їхніх проєктах простежується художній та естетичний геній людства. При цьому найкрасивіші будинки у світі виконують свою головну функцію — в них з комфортом проживають люди.

Унікальна добірка новин від нашої редакції

Позначки:, , , , ,

You May Also Like

More From Author