Камені для акваріума: види, вибір і застосування

Камені для акваріума: види, вибір і застосування - Ветеринар

Хороший акваріум має виглядати максимально натурально і правдоподібно, тому багато акваріумістів прагнуть візуально наблизити його до річкового або дна моря. Це неможливо зробити без каменів, і хоча в зоомагазині можна вибрати і муляжі, і реальні кругляки, багато досвідчених заводчиків риб вважають за краще особисто відбирати камінчики в натуральних ставках.

Камені для акваріума: види, вибір і застосування - Ветеринар

Проте, як і в будь-якій іншій ситуації, робити це потрібно з розумом.

Навіщо потрібні?

Камені для акваріума тільки новачки сприймають переважно як естетичну прикрасу, насправді ж їхня функціональність значно ширша, і завдяки цьому не варто обирати абиякі мінерали для водойми в будинку. Крім звичайної краси, такі акваріумні прикраси необхідні ще й для досягнення таких цілей:

 • імітація справжнього середовища проживання — для риби проста посудина буде такою ж зручною, як для вас квартира без меблів, і улюбленці приживуться набагато краще, якщо інтер’єр акваріума нагадуватиме місця, в яких вони проживають у дикій природі;
 • у камінцях можна ховатися — якщо навіть ви точно впевнені, що в улюбленої рибки в акваріумі немає якихось ворогів, це не врятує її відмовлятися від інстинктів, а не маючи можливості сховатися, вона буде нервувати;
 • камінчики можуть бути застосовані для облаштування гнізда — ще один інстинкт змушує рибу ховати власну кладку, щоб бути впевненими, що до неї не дістануться хижаки, її не знесе течією і так далі;
 • залежно від власного хімічного складу природні камені здатні впливати і на ступінь жорсткості акваріумної води.

Декоративне каміння теж можна застосовувати — не дарма ж воно продається в зоомагазинах, де всі товари обираються фахівцями. Вони привабливі тим, що не потребують якоїсь підготовчої підготовки, проте необхідно не перестаратися з їхньою незвичністю — абсолютно не завжди вони можуть нагадати те, що реально можна зустріти на дні ставків.

У продажу є також природне каміння, що вже пройшло обробку, — воно знезаражене, можливо, підфарбоване або навіть зібране в цілісні композиції.

Які камені можна застосовувати?

Насамперед ви можете застосувати будь-які декоративні камінчики штучного походження, що реалізуються в магазинах. Кольоровий скляний або навіть світний розсип зробить красивішим акваріумне дно і додасть йому цікавих переливів, водночас він не впливатиме на склад води. Стали дуже популярними декоративні вироби, які отримали свої усталені назви, наприклад, “Дракон” .

Підбираючи природні камені, необхідно розуміти, що далеко не будь-які мінерали підходять для такої мети. До речі, навіть збирати матеріал бажано не скрізь — морське каміння у досвідчених акваріумістів не дуже затребуване, вони вважають за краще збирати гранітні уламки на околицях кам’янодобувних кар’єрів, сировину яких відправляють потім на будівництво або для скульптурних потреб. Звісно, навіть тут для добавки в акваріум придатне не абсолютно все.

Щоб бути впевненим у тому, що нова прикраса не змінить склад води, досить крапнути на камінчик краплю оцту — реакція, що почалася, показує, що у воду виділятимуться потенційно зайві речовини. Щоправда, тим же цихлідам таке було б тільки корисно, але новачкові все ж не варто з цим проводити експерименти.

Досвідчені акваріумісти пропонують молодшим колегам віддавати перевагу кварцу — його легко впізнати за характерними прожилками або кристалами білястої та прозорої структури. Крім того, задля естетизму акваріума та безпеки його мешканців пропонують велику увагу приділяти тому, щоб каміння було однієї породи, мало схожі розміри та фактуру, а ще не мало загострених країв, об які можна поранитися.

Якщо наприклад ми говоримо про певні назви порід, то варіантів буде дуже багато. З того, що часто можна зустріти в зоомагазинах, необхідно подивитися на так званий кенійський камінь і карпатський пісковик. Зайвими не будуть також гнейс і граніт, вапняк і сланець, туф і порфір, мармур і кварцит, а якщо знайдете, то і лава.

Для тих, хто не женеться за неповторним дизайном і просто хоче частинку моря, популярним вибором вважається, звісно, галька і черепашник.

Шкідливі породи

Геологи могли б зробити наголос на професійні назви порід, однак для новачка це зазвичай просто набір незрозумілих найменувань і не більше. Ми коротко пояснимо, які добавки не годяться для розміщення в акваріумі і чому.

 • Камені, знайдені біля шахт з видобутку будь-якої руди, не годяться. Навіть маленька домішка подібних копалин корисної властивості може бути шкідливою для вихованців.
 • Радіація і пестициди також несприятливо впливають на здоров’я жителів акваріума. У зону радіаційного забруднення ви навряд чи підете, але і в околиці полів матеріал збирати не варто.
 • Будь-який різкий запах вказує на те, що камінь виділяє леткі речовини. Не розбираючись, ви не можете бути впевнені, що для рибок це добре.
 • Примірник не повинен містити явних металевих прожилок або мати сліди іржі. Метали в принципі небажані для риб, тим паче якщо йдеться про залізо і важкі метали. З тієї ж причини ніколи не можна застосовувати шматки руди, оскільки ви зустрінетеся з вимиранням вихованців, яке важко пояснити якось інакше.
 • Яскраве забарвлення каменю зазвичай свідчить про те, що він має у власному складі якісь порівняно рідкісні елементи хімії. Знову ж таки, не варто проводити експерименти, не знаючи, як це вплине на екосистему.
 • М’які камінчики, що дуже легко кришаться, з високою ймовірністю мають вапняне походження. Такий мінерал має високу кількість кальцію і дуже легко розчиняється, а тому неминуче призводить до перекосу кислотності та жорсткості акваріумної вологи. Єдиним винятком із правила можна назвати хіба що вапняний туф, який припустимий у тих акваріумах, де застосовується лужна вода.
 • Велика галька не вітається, тим паче якщо її поверхню складно назвати однаковою і гладкою — це ідеальні обставини, щоб рибка поранилася або навіть застрягла. З такої ж причини небажано застосовувати дуже великі й важкі кругляки.

Як підібрати?

Ключові принципи вибору порід і мінералів вище вже було описано, тому залишається розглянути ті моменти, яких поки що не торкнулася наша увага. Вибір каменів — завдання складне і з описаного вище ми зрозуміли, які можна і не варто вибирати, але не розібралися, як власне це робити.

Навіть відбираючи красиві камені, які підходять під описані вище запити за всіма показниками, ви з першого разу не зможете гідно оформити ставок. Досвідчені акваріумісти пропонують для початку чітко уявити собі в голові, який фінальний результат ви хотіли б отримати, і лише потім приступити до збору або закупівлі матеріалу.

Гарячковий вибір усього цікавого, що лежить на дорозі, не створить гарного дизайну — вийде яскраво, але вроздріб і безглуздо.

Якщо ви збираєте мінерали самостійно, ніколи не потрібно орієнтуватися виключно на ті зразки, які вважаються найкращими у вашому розумінні. Практика показує, що каменів завжди потрібно більше, ніж здавалося спочатку — деякі просто не підходять за формою і не “встають” на власні місця, а тому потребують заміни на дрібніші.

Треба погодиться, вийде досить погано, якщо ви привезли натуральні “прикраси” з далеких морів і вам нічим замінити невідповідний примірник, а без нього руйнується вся ідея композиції. Завдяки цьому камінчики поділяють на “відповідні” і “невідповідні” вже саме над акваріумом.

Як приготувати?

Магазинні камені приваблюють багатьох акваріумістів-початківців тим, що з ними не потрібно нічого вигадувати — їх від самого початку вибрали так, щоб не завдавати шкоди рибкам, напевно, вже оброблено, їх можна застосувати негайно. Крім цього, з них дуже часто вже складено симпатичні творчі композиції, завдяки яким ваш акваріум, можливо, і не стане незвичайним, зате точно виявиться красивим.

Проте є категорія людей, яка не розуміє, як можна платити за те, що буквально лежить під ногами. Як ми вже зрозуміли, самостійне збирання каміння заборонено, але не можна просто зібрати каміння на вулиці й опустити його у воду — цим ви наражаєте себе на ризик занести в екосистему багато різної зарази, від якої потім буде не так просто позбутися.

Щоб цього не сталося, необхідно знати, як правильно обробити зібраний матеріал. Нагадаємо про всяк пожежний випадок, що для занурення годяться тільки певні види мінералів, бажана також підготовча перевірка крапелькою оцту. Однак навіть якщо екземпляр пройшов такий відбір, він все ще не готовий.

Перед переміщенням в акваріум він має пройти такі процедури.

 • Миття. Виконується виключно під водою з крана хорошого напору, здатної успішно змивати бруд і навіть шкідливі мікроорганізми. Не перестарайтеся — для миття застосовується виключно вода, а ось мило і засоби для миття не допускаються, оскільки ви не можете знати, які хімічні реакції підштовхне їхня взаємодія з породою.
 • Чищення. Навіть потужний водний струмінь не прибирає абсолютно весь бруд, тому акваріумісту-оформлювачу слід озброїтися щіточкою і гарненько пройтися всією поверхнею, зокрема й щілинами. Не тільки бруд, а й будь-який наліт, залишки лишайників і мохів, а тим паче комахи — все це має бути видалено.
 • Кип’ятіння. Ось уже де думки розходяться — одні кажуть, що прокип’ятити необхідно на невеликому вогні протягом трьох годин, іншим вистачає і 20 хвилин або навіть прожарювання в духовці протягом того ж часу. Виділяють і ще одну альтернативу у вигляді просушування на чистому повітрі протягом 14-15 днів, однак цей спосіб викликає певні сумніви.
 • Остудження. Якщо ви все ж таки віддали перевагу термообробці будь-якого виду як більш швидкій та ефектній, не варто поспішати кидати гарячий мінерал у воду. Бажано довести його до такої температури, яка характерна для води в акваріумі, щоб не викликати різкого перепаду температур в екосистемі.

Варіанти оформлення

Навіть дуже старанний новачок навряд чи знає, як красиво оформити акваріум власними руками так, щоб дизайн вийшов красивим, ненав’язливим і стилістично правильним. Необов’язково вигадувати унікальні композиції з нуля — можна зробити оформлення в одному з популярних сьогодні стилів, скориставшись яскравими прикладами готових акваріумів.

 • Голландський стиль — це справжня клумба з рослинністю, тільки розташована під водою. Насаджень зелені в такому акваріумі завжди багато, проте вони суворо впорядковані за висотою, кольором і розміром, не залазять на “чужу” територію і повністю займають “власну”. У цьому варіанті варто класти гальку і черепашник як імітацію доріжок між клумбочками.
 • стиль Японії теж копіює наземні пейзажі, але абсолютно іншого роду. Тут каміння застосовують не як підкладку, а для івагумі — звичайної композиції японських садів каменів.

Зайві декорації тут недоречні, вітається мінімалізм в оформленні, проте самі камені обирають різноманітного розміру, щоб домогтися мальовничості та краси в плані естетики.

 • Псевдонатуральний стиль — саме те для всіх, хто не готовий витрачатися на оформлення і занадто копатися з ним. Подібний варіант акваріума має на увазі мало зусиль і грошей, а тому виглядає дуже легко, зате ті ж галька і черепашник, а ще граніт тут виявляться цілком доречними.
 • Справжній стиль правильно є одним з найскладніших у плані відтворення, до нього вдаються тільки найбільш завзяті акваріумісти, та й то не всі. Сенс такого підходу полягає в тому, щоб з найбільшою (іноді — буквально фотографічною!) точністю відтворити оформлення конкретної ділянки дна ставка. Часто робиться імітація певного ставка на кшталт озера Малаві.

Проблеми, які можуть з’явиться

Однією зі звичайних проблем, які з’являються після того, як акваріум був прикрашений камінням, вважається травмування рибок об гострі краї або внаслідок застрявання в щілинах між великими мінералами. Такі результати особливо ймовірні, якщо ви розводите активну живність, яка любить плавати на великій швидкості.

Ви повинні мати на увазі, що якщо подібне вже трапилося якось, то надалі ситуація напевно повториться. Якщо ви цінуєте життя і здоров’я власних улюбленців, можливо, доведеться пожертвувати створеним дизайном, переробивши його в бік меншої травмонебезпечності або принципово змінивши.

Інший момент, який часто не викликає належної своєчасної реакції у новачків, — це поява нальоту на камінні, якого не було в момент занурення. Колір новоутворень зазвичай чорний, зелений або білуватий, хоча в теорії він може бути фактично будь-яким. Його поява свідчить про те, що у вашій штучній водоймі завелися водорості, які в домінуючій більшості випадків вважаються бур’янами і заважають правильному розвитку інших видів.

Загалом присутність водоростей не вважається критичною: найімовірніше, в мінімальних кількостях вони будуть перебувати неминуче, проте якщо відзначається раптове, спалахоподібне зростання кількості бур’янів, це вказує на великі проблеми в організації екосистеми.

До причин виникнення нальоту відносять занадто брудну воду, що спричинено рідкісними підмінами або перенаселеністю акваріума, малу або надмірну освітленість, надлишок або нестачу добрив, а ще неадекватно велику температуру. Наліт прибирається методом чищення або підселення природних ворогів водоростей, а щоб ситуація не повторилася, необхідно вирівняти біобаланс і створити нормальні умови, за яких у бур’янів не буде шансів.

У критичних ситуаціях доведеться вирушити в зоомагазин за особливими засобами, які, будучи потенційно небезпечними для риби, залишаються останнім способом вирішити проблему.

Позначки:, , , , , ,

You May Also Like

More From Author