Сказ у кішок

Estimated read time 1 min read

Сказ популярно у всьому світі, не чіпаючи тільки Антарктиду і Австралію. Чи не зустрічається сказ на деяких острівних країнах. Країни, вільні від сказу, ведуть постійний контроль по захворюваності, відстежуючи і перешкоджаючи розвитку вогнищ захворювання. Це досягається своєчасною вакцинацією і знищенням диких заражених тварин.

Які симптоми сказу у кішки?

Ознаки небезпечного захворювання, у домашніх кішок, починають виникати протягом перших 20 днів після контакту з носієм. Не дуже часто зустрічаються випадки, коли період від моменту потрапляння вірусу в організм до прояву перших симптомів становить 2-3 місяці. Все залежить від форми прояву патологічного процесу, сказ відрізняється різною клінічною картиною. Розрізняють 3 ключових форми захворювання-атипову, буйну і паралітичну.

Скажена форма сказу-найпоширеніша серед домашніх кішок. На перших кроках розвитку захворювання, в процесі впровадження вірусу в клітини, тварина ставати ласкавим, виявляє власну прихильність. Згодом, нервові закінчення і волокна уражаються все більше, що призводить до наростання агресивних станів, що змінюються депресією. Місце проникнення вірусних агентів, що викликають сказ, в перший день може свербіти, змушуючи кішку активно чесати ділянку який вражений. Далі симптомами буйної форми вважаються:

  • дуже висока слинотеча;
  • відмова від води на тлі спазму м’язових волокон глотки (тварина хоче, але не може пити);
  • ворожість, що виявляється не тільки по відношенню до господаря, але і стороннім рухається предметів.

Смертельний результат при буйній формі протікання сказу приходить через 3-5 днів після початку клінічної картини.

Паралітична форма інфекційного захворювання вимальовується схожими з попередньою формою, симптомами. Крім відмови від їжі і води, з’являється світлобоязнь (кішка уникає місць з хорошим освітленням, намагаючись забитися в темних куточках), розвивається параліч в області нижньої щелепи, потім відмовляють кінцівки і в наслідок все тіло. Смертельний результат приходить через 3-5 днів після прояву перших симптомів.

Самою нечасто діагностується формою сказу вважається атипова. Вона не вимальовується серйозними зміною в стані кішки на перших етапах, при цьому тварина вважається носієм захворювання. Серед симптомів атипової форми сказу є депресивні стани тварини, сильна млявість, відмова від їжі і води, виверження шлункового вмісту, розлад шлунку. Ці ознаки не звичайні, і можуть вказувати на розвиток самих різних інфекційних і неінфекційних хвороб. Точний діагноз можна поставити тільки посмертно в умовах лабораторії.

Лікування сказу у кішки

На превеликий жаль, сказ ставитися до тих захворювань, від яких не розроблено лікування. При появі клінічної картини захворювання, смертельний результат приходить зі 100% ймовірністю. Підозрюючи інфікування власного не вакцинованого вихованця сказом, потрібно прийняти запропоновані заходи безпеки-утримувати кішку на карантині. Це дасть можливість не допустити втечу кішки і контактування її з іншими тваринами.

Чи може кішка без виходу на вулицю захворіти на сказ?

Так. Вважаючи, що кішка, яка не має безкоштовного доступу на вулицю, не може інфікуватися вірусом сказу, господарі помиляються. Так, вірус не має стійкості до факторів зовнішнього середовища, тому не живе довго поза теплокровної тварини. Передача вірусу виконується через слину при укусі. Головними джерелами передачі вірусу є кажани, їжаки, домашні миші, щури і бродячі тварини.

Чи обов’язкова вакцинація від сказу?

Так. На даний момент, вакцинація від сказу вважається єдиним захистом від зараження і смертельного результату. Ветеринарні лікарі наполегливо рекомендують робити щеплення від сказу всім кішкам і іншим домашнім вихованцям, здатним передавати сказ. Більш того, в законі існує окремий пункт, який зобов’язує господарів проводити обов’язкову вакцинацію. В іншому випадку господар тварини отримує покарання у вигляді штрафу.

Як кішка може інфікуватися сказом?

Домашня улюблениця може інфікуватися сказом не тільки при укусі зараженої тварини, але і при поїданні інфікованого гризуна. Інфікування відбувається і при проникненні інфікованої слини в рани на шкірі домашнього улюбленця. Особлива група ризику-не вакциновані кішки, які мають безкоштовний доступ на вулицю.

Найбільш популярний вид передачі вірусу сказу-укуси. У ранніх етапах інфікована слина потрапляє в поверхню рани. Патогени бурхливо розвиваються, рухаючись з м’яких тканин в область нервових волокон. Потрапити вірус в організм домашньої кішки може навіть через маленькі садна і маленькі тріщини. Проникнення патогена в чутливий організм відбувається і через слизові кишково-шлункового тракту при поїданні заражених гризунів.

Чи обов’язково людині щепитися від сказу?

Щеплення від сказу обов’язкова для вихованців проживають в будинку. Людині робити щеплення від даного захворювання не обов’язково. Якщо ж людина була покусана або подряпана не щепленої кішкою, проведення вакцинації ставати невід’ємним. При бажанні, людина може робити вакцинацію, але цього не вимагає законодавство.

Наскільки часто необхідно прищеплювати кішку від сказу?

Вакцинацію домашніх кішок потрібно повторити щороку. Для цього застосовуються якісні вакцини. Зараз виробники вакцин почали робити комплексні препарати, що дозволяють захищати не тільки від вірусу сказу, а й інших, не менш небезпечних хвороб. Якщо стосується справа літніх або ослаблених тварин, рекомендується робити вакцинацію від сказу окремо від всіх інших імунізацій для того щоб організм не навантажувати.

Вакцинацію від сказу проводять тільки повністю клінічно здоровим кішкам. Заздалегідь, тварина варто обробити від бліх, кліщів і гельмінтів. У багатьох випадках, ревакцинацію проводять щорічно. Виняток становить сироватка компанії Нобівак, що гарантує захист від вірусу сказу на 3 роки. Однак це не вважається актуальним, так для того щоб отримати документи в спеціальних ветеринарних державних службах, потрібно щорічне проходження вакцинації.

Як можна перевірити тварину на сказ?

Поставити діагноз-сказ за життя тварини, не вважається можливим. Єдиною мірою, що дозволяє перевірити, заразилося чи не щеплена тварина сказом, вважається карантин. Також допоможуть під час непередбачуваних ситуацій, мітки у ветеринарному паспорті тварини. Для постановки діагнозу потрібно дослідження гістологічних препаратів мозку, що робить неможливим розкриття захворювання у кішки за життя.

Для безпеки, підозрюючи, що домашня кішка контактувала з диким або іншим інфікованим тваринам, слід визначити її в індивідуальне приміщення. Бажано, щоб це була переноска. Допускати вільного контакту кішки з підозрою на сказ – заборонено. Якщо володар підозрює, що його вихованець міг інфікуватися сказом, потрібно відразу ж повідомити у ветеринарну клініку, де тварина поставлять на обов’язковий карантин. Намагатися самостійно доглядати за хворою твариною небезпечно серйозними ускладненнями. Якщо оскаженіле тварина подряпає або вкусити людину, ризик зараження дуже великий. Наприклад якщо тварина все ж подряпало або вкусило, необхідно вимити зону пошкодження простим милом під проточною гарячою водою. Потім, потрібно якомога швидше звернутися за допомогою в лікарню.

Чи небезпечно сказ для людини?

Так. Лікування від сказу не розроблено як для тварин, так само і для людей. Тому при зараженні сказом, людина з фактично 100% ймовірністю загине. Якщо є наявність контакту із зараженою твариною-бездомна собака, кішка або інші тварини, важливо відразу ж звернутися за допомогою в клініку. У лікарні повинні призначити курс вакцин від сказу, що дозволяють усунути вірус до того моменту, поки він не вразив центральну нервову систему.

Кращим лікуванням від сказу, вважається профілактика. Не можна допустити, щоб домашня кішка або собака були не щеплені або мали безкоштовний доступ на вулицю. З метою попередження, не можна допустити контакту з дикими звірами – лисицями, їжаками або вовками. Вони можуть бути носіями вірусу, при цьому зовнішні прояви будуть відсутні.

Чи необхідна вакцинація від сказу для виїзду за кордон

Так, вакцинація від сказу для виїзду за кордон необхідна обов’язково. Період дії імунізуючої сироватки становить рівно 1 рік. Перша вакцина робиться після досягнення кошенятами 3-х місячного віку. Для виїзду за кордон, вакцинація повинна бути проведена не більше ніж за 30 днів до планованого виїзду. Плануючи виїзду з твариною, якій немає 3-х місяців, важливо дізнатися, чи можна в країну в’їжджати без вакцинації.

Будь-яка планова вакцинація відзначається спеціальним стікером у ветеринарному паспорті тварини і щеплення від сказу не виняток. Наклейка повинна містити в собі інформацію про дату проведення щеплення і номер імунізуючої сироватки. Обов’язково в паспорті повинна стояти підпити ветлікаря і печатка ветеринарної служби.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

Позначки:, ,

You May Also Like

More From Author