Групи крові собак

Estimated read time 1 min read

Сучасна Ветеринарна медицина розвивається дуже швидко. Вводяться нові технології, які дають можливість виручати життя собак, кішок та інших домашніх чотириногих. Все пристойну кількість клінік ветеринарної допомоги можуть пред’явити допомогу собака при великих крововтратах або значних захворюваннях інфекційної етіології. Важливе значення в питанні порятунку життя тварини має процедура переливання крові.

Кров в живому організмі, справжній життєвий джерело. Свого роду кров вважається біологічним матеріалом. Центральна роль-доставка кисню до всіх тканин і клітинних структур організму. Крім важливого кисню, кров доставляє необхідні молекули білків, корисні речовини і прибирає отруйні продукти обміну, зайві мінеральні речовини за допомогою переробки їх в ренальної системі, дихальної або травної.

Необхідно пам’ятати, яка група крові у вихованця, для того щоб в екстреному випадку і необхідності проведення процедури переливання крові, не витрачати час на з’ясуванні приналежності і пошук донора.

Які бувають групи крові у собак

Знання групи крові домашнього улюбленця, дає можливість отримати хороший результат при проведенні процедури переливання крові, що набирає обертів в області ветеринарної медицини. У собак, як і у людей, існують певні групи крові, проте їх набагато більше.

Кров, вважається біологічним матеріалом, більшу половину якого становить плазма (більше 70%). Інші 30% представлені форменими елементами крові, а конкретно:

  • Червоні кров’яні тільця-еритроцити. Їх найбільше в складі крові. Завдяки еритроцитів виконується процес перенесення кисню і корисних елементів по організму. На поверхні еритроцитів розміщені нестандартні Протеїнові компоненти – антигени.
  • Білі кров’яні тільця-лейкоцити. Їх завдання-відповідати за імунну відповідь.
  • Тромбоцити-відповідають за процес згортання крові.

У плазмі крові знаходяться антитіла до конкретних антигенів, що дозволяють виконувати розмежування червоних кров’яних тілець на свої і чужорідні. При знаходженні чужорідних білків, відбувається активізація і масована атака, спрямована на усунення. Групи крові розподілені власне в зв’язку з цією особливістю розпізнавати власні і чужі білки.

Відмінності в групах крові залежить від антигенних характеристик червоних кров’яних тілець. На відміну від людини, у собак більше кількостей груп крові. Відомо 11 ключових груп, але процес вивчення не закінчений, тому їх кількість може стати більше. Відомі такі групи крові, що позначаються латинським алфавітом і цифрами — A, Tr, B, C, D, F, J, K, L, M, N. згідно створеної міжнародної системи групових антигенів собак (еритроцитарний Антиген Собак – DEA «Dog Erythrocyte Antigen») існує 8 груп крові DEA 1.1, 1.2, 3, 4, 5, 6, 7 і 8.

Універсальними донорами у домашніх собак, є власники перших чотирьох груп. У переважній безлічі випадків, у собак домінує група крові а.

Також як і у домашніх кішок, групи крові собак не мають резус-фактора. При цьому система DEA передбачає застосування чотирьох фенотипів – 1.1, 1.2, 1.3, 0. Кожен вихованець має певний фенотип, при цьому позначення DEA 1 з фенотипом 0, вважається негативним.

Якщо переливання крові (первинне), у собаки не з’явиться важких наслідків навіть при відсутності попереднього виявлення сумісності груп крові. Ще одне проведення процедури переливання крові без підготовчої перевірки біоматеріалу на сумісність, буде причиною великих наслідків.

Обов’язково потрібно згадати, що породна схильність до конкретної групи крові і фенотипу, не простежується. Тому переливання крові від німецької вівчарки таксе або шпіцу можливо, але лише за умови, що визначена їх сумісність.

Як визначити групу крові у собаки

Можливості ветеринарної медицини розширюються, що дає можливість виручати життя багатьох тварин, коли потрібно проведення переливання крові. Фактичне значення процесу переливання крові від однієї собаці до іншої, яскраво показується якщо знадобиться врятувати тварину, що потрапила в ДТП (наїзд автомобіля), отримання значних травм собакою. У більшості випадків переливання крові потрібно собаці після перенесеного важкого своєчасного втручання або ж при кровопаразитарних захворюваннях. для того щоб процедура пройшла успішно, варто вибрати правильного донора.

У ветеринарній практиці довго застосовувалася методика індивідуального вибору донорської крові. Оцінка сумісності проводилася приблизно і гарантій на успішне закінчення процедури переливання крові ніхто не давав. Ускладнення могли з’являтися не відразу в організмі реципієнта, а через пару годин. У більшості випадків, серйозні внутрішні патологічні процеси у відповідь на введення чужорідних білків крові розвивалися через пару днів. Сучасні клініки мають шанс визначати Сумісність за допомогою спеціалізованих аналізів.

Для того щоб дізнатися групу крові власного вихованця, володар повинен звернутися за допомогою до ветеринарної лікарні. В умовах стаціонару тварині проведуть необхідні дослідження, а результати заносяться в паспорт вихованця. Для аналізу потрібно не більше 0.15 мл крові тварини. Перед початком процедури ветеринар записує дані тварини і дату проведення дослідження.

Правильно проведений тест на визначення групи крові собаки, відрізняється вираженою реакцією аглютинації. Це означає, що тварина має DEA1 позитивну. Якщо реакції аглютинації немає, значить у собаки DEA1 негативна.

На відміну від кішок і людей, собакам можна переливати якщо знадобиться будь-яку групу крові, але лише один раз. Якщо потрібно проведення декількох процедур переливання крові, важливо зробити перехресну пробу і тест на наявність сумісності. В процесі проведення аналізу, отриману від пацієнта кров перемішують з реагентом і ретельно спостерігають за появою антигенів. При появі термінової потреби в процедурі переливання крові, ветеринарні фахівці можуть порадити звернутися за допомогою до тих власників собак, які знаходяться в клініці в той час для проведення планового огляду або вакцинації.

Обов’язково потрібно згадати, що страх з приводу небезпеки для собаки донора не обгрунтований. Тварині, яка пожертвує власну кров, нічого не загрожує.

Донором може стати собака не молодше 1.5 років і не страше 7. Для процедури переливання крові не підійдуть потенційні донори, які мають сильне виснаження або ж перенесли серйозні інфекційні захворювання. Рекомендується, щоб собака-донор була поступливою з мирним і спокійним характером. В іншому випадку забір крові буде складним.

Обов’язково заздалегідь проводитися тестування. Краплю біологічного матеріалу від донора і реципієнта, капають на предметне скло, спостерігаючи за реакцією. Якщо трапився процес згортання крові, значить переливати таку кров заборонено.

Знати групу крові собаки потрібно не тільки для екстрених випадків, коли потрібно проведення переливання крові. Господарі сук, які планують отримувати породистих цуценят в подальшому від власної улюблениці, теж повинні бути інформовані про групу крові власної улюблениці.

Якщо самка вважається носієм DEA 1.1 негативною і в’яжеться з псом DEA 1.1 позитивним, потомство може померти ще в утробі. У більшості випадків, цуценята народилися від такого схрещування народжуються не життєздатними або гинуть протягом декількох діб після народження. Це пов’язано з тим, що антитіла матері, через кров проникають в молозиво і потрапляють в оргазм цуценят, провокуючи розвиток небезпечної патології – гемолітичної анемії. Еритроцити в крові новонароджених цуценят починають активно зруйнуються, що пов’язано з швидкими процесами обмінного характеру в організмі.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

Позначки:, , ,

You May Also Like

More From Author