Дерматит у собак

Estimated read time 1 min read

Захворювання покриву шкіри не вважається рідкістю для вихованців проживають в будинку. Незалежно від безпосередньої причини виникнення, патологічні стани шкіри небезпечні для тварин. Дерматит у собак, не вилікуваний вчасно, буде причиною виснаження організму і зниження захисних сил. Дуже часто недугу схильні види собак, що мають ніжний покрив шкіри – шарпеї, далматинці, ротвейлери, молосси.

Дерматит вважається запальним процесом шкіри, що зачіпає всі її шари. У ветеринарії є ряд самих різних дерматитів, для яких отличительно прояв симптоматики у вигляді набряклості, гіперемії покриву шкіри, наявність корост і ерозій.

Причини хвороби

Є ряд причин, що провокують розвиток дерматитів у собак. для того щоб зрозуміти, що стало головним у розвитку запалення шкіри у собак, потрібно дуже ретельно розібратися в специфікації дерматитів. Фактори, що допомагають розвитку дерматиту у вихованця:

 1. Порушення в харчуванні-незбалансований раціон харчування з використанням неякісних кормів, недолік вітамінних і мінеральних комплексів, призводить до розвитку проблем з покривом шкіри.
 2. Невірний догляд за вихованцем – порушення особистої гігієни собаки, порушення схеми дегельмінтизації і відсутність планових обробок від зовнішніх паразитів, призводить до запальних процесів на шкірі. Важливо стежити не тільки за чистотою лап або морди, але також виконувати очищення очей і вушних отворів.
 3. Процеси запального характеру, що з’являються у внутрішніх органах – при появі збоїв в системах організму собаки, з’являється загальний неврівноваженість, що відбивається на стані шерсті і покриву шкіри в загальному.
 4. Травми покриву шкіри — тим більше в області передніх і задніх кінцівок, призводять до розвитку міжпальцевого дерматиту. Тварина може отримати травму на прогулянці, порізавши лапу. Роздратування і подальше розчісування, стають основою запалення в ураженій ділянці.
 5. Реакції алергічного типу-з’являються при контакті тварини з дратівливим речовиною. В результаті реакції, на шкірному покриві з’являється висип, набряклість і гіперемія.
 6. Стресові фактори-емоційний стан важливо для тварини, також як і для людини. Дерматологічні проблеми часто з’являються у собак на тлі сильного психогенного фактора.
 7. Злоякісні нові утворення і збої в роботі імунної системи – стають основою порушення хорошого функціонування всього організму, відбиваючись насамперед на стані шкіри.
 8. З аболеванія в судинній системі – запалення вен, дуже часто стають основою розвитку дерматиту.

Види і класифікація дерматитів

У ветеринарній медицині є класифікація дерматитів, в залежності від проявів, а ще особливостей протікання патологічного процесу. Головними видами дерматиту у собак вважаються:

 1. Механічний або ж дерматит, що з’являється в результаті травми, вважається найбільш легко диференційованим і піддається лікуванню. З’являється в результаті травматизації покриву шкіри, розчісувань або ж порізів. Припустимо, у породи собак – пудель, дерматит механічного типу з’являється в результаті занадто коротеньких стрижок або ж перетягування стрічками. В пошкоджені шари шкіри проникають патологічні бактеріальні мікроорганізми, викликаючи процеси запального характеру, набряки, гіперемію і припухлості.
 2. Контактний вид дерматиту, з’являється в результаті безпосереднього торкання з подразником – фізичного або ж хімічного походження. Основою контактного дерматиту може стати вузький, невірно підібраний нашийник для вихованця, а ще звичка тварини намагатися лягти біля батареї. Цей вид запалення покриву шкіри може з’явиться в результаті контактування з агресивною домашньої хімією (засоби для миття, косметичні продукти та дезінфекційні засоби. На місці ураження з’являються відмінні бульбашкові висипання, пересихання і виразкові ураження.
 3. Лікувальний (медикаментозний) дерматит – дуже часте явище, що з’являються на тлі використання дезінфікуючі препаратів – розчину йоду, мазей і самих різних антисептичних речовин. Довгий вплив з мазями, здатними викликати алергію, призводить до розвитку роздратування на шкірному покриві і загрожує розвитком дерматиту. На ураженій ділянці шкіри з’являються відмітні везикули і папули, мокнучі виразкові частини шкіри.
 4. Паразитарний (блошиний) дерматит у собак-з’являється в результаті активної паразитарної діяльності бліх і кліщів. Несвоєчасна обробка вихованця від паразитів, призводить до розмноження блок на шкурі, стаючи основою найсильніших расчесов і реакцій алергічного типу. Необхідно відзначити, що алергічна реакція з’являється продукти діяльності бліх. Дуже часто, місця расчесов інфікуються патогенною мікрофлорою, через що з’являється відмітний набряк і почервоніння верхніх шарів шкіри. Основою паразитарного дерматиту можуть стати і підшкірні кліщі. Поряд з гіперемією шкіри, починають випадати волосяні фолікули, провокуючи цілі осередки алопеції. В результаті паразитарного дерматиту страждає не тільки зовнішній вигляд вихованця, але також порушується функціонування органів знаходяться всередині і м’язів.
 5. Термічний дерматит, виникає в кінцевому підсумку впливу променів або ж теплового джерела. Дерматит може з’явитися через сонце, з’являючись у вигляді неординарної реакції шкіри на випромінювання ультрафіолету. Іншими видами термічного дерматиту є-обмороження, вогонь, рентгенологічне випромінювання і мікрохвильове.
 6. Алергічний дерматит-з’являється як реакція на відповідні нестандартні речовини (пилок рослин, різні барвники на хімічній основі в сухому кормі, домашня хімія). Алергічний вид дерматиту в себе включає один з дуже важких дерматитів – атопічний, складно піддається лікуванню. Це пов’язано з тим, що цей вид запалення покриву шкіри має аутоімунну природу, і обумовлений факторами генетичного типу. Крім цього, атопічний дерматит складно диференціюється від інших схожих захворювань.
 7. Інфекційний дерматит-з’являється в результаті впливу самих різних патогенних бактеріальних і вірусних мікроорганізмів. Часто основою запалення на шкірі стають стафілококи. Після алергічного дерматиту, грибкові та інфекційні, займають друге місце за поширеністю. Небезпечна різновид-грибкові дерматози, вивчені слабо, а лікування подібних запальних дегенеративних процесів на шкірі, затягується на тривалий період. Іноді лікування затягується на 6-12 місяців. Малассезіонний дерматит-чудовий приклад раптовості грибкового дерматиту. Так, гриб роду Малассезія, здатний дуже довго знаходиться на шкірі тварини, не завдаючи шкоди. У потрібний момент, ослаблення імунітету або ж створення максимально затишних умов для грибка, мікроорганізм починає рости і розмножуватися, приводячи до патологічних процесів на шкірі.
 8. Околораневой дерматит-розвивається в результаті впливу гнійного ексудату, що виділяється з великої рани. Мацерація шкіри допомагає появі ерозивних уражень, набряків і випадання вовняного покриву. Шкіра починає грубеть з подальшим утворенням складочок і шелушащимся сосочковим шаром дерми.
 9. Акральний дерматит у собак-класифікується як шкірний недуга, що з’являється в результаті довгого вилизування шкіри самим тваринам. Може переходити в міжпальцевий дерматит у собак, так як дуже часто виникає на кінцівках. Головними причинами виникнення цього виду порушення покриву шкіри є алергії харчового типу, паразитарні причини, лишаї і демодекози, травми і потрапляння під покрив шкіри чужих тел.Ветеринарні доктора поділяють точку зору, що основою акрального дерматиту можуть стати психогенні фактори, викликаючи дуже високу тривожність і нудьгу собаки.

Ветеринарний довідник — про дерматит у тварин.

Симптоми дерматиту

Все залежить від виду і специфікації ураження покриву шкіри, симптоми дерматиту матимуть власні відмінні специфіки. Але є ряд ознак, сучасних для різних видів дерматитів:

 • збільшення показників температури у вогнищі запалення;
 • почервоніння пошкодженої ділянки покриву шкіри;
 • порушення росту цибулин волосся (повна або ж вибіркова алопеція);
 • дрібні крововиливи в капілярах навколо ураженої ділянки;
 • відчуття болю на ураженій частині;
 • відчуття печіння і свербіння;
 • випотівання гнійного ексудату в область пошкоджених тканин;
 • поразка розташованих поруч з вогнищем здорових тканин;
 • перехід патологічного процесу в глибокі шари шкіри.

При розвитку дерматиту будь-якої етіології, вихованець стає надмірно неспокійним, його організм піддається процесу дегенеративного характеру, погіршується апетит і порушується сон. Вчасно розпочате адекватне лікування дерматиту у собак дає можливість врятувати вихованця від страждань, даючи позитивний прогноз на одужання. Важливо не займатися самолікуванням, а звернутися за допомогою до кваліфікованого ветлікаря, який зможе виявити точну причину виникнення запалення на шкірі, призначивши ефективне лікування.

Лікування дерматиту

При зверненні до лікаря, перш за все, потрібно пройти всі необхідні діагностичні заходи. Від правильності поставленого діагнозу, залежить успішність терапії. Для встановлення точного діагнозу призначаються:

 • дослідження зіскрібка шкіри під мікроскопом і бактеріологічний посів;
 • визначення неординарної чутливість бактеріальних патогенних мікроорганізмів до протимікробних лікарських засобів;
 • дослідження лейкоцитарної формули;
 • дослідження калу, урини і крові.

Після установки причини, доктор підбирає відповідну схему терапії, її тривалість і кількість препаратів. Застосовуються кілька видів лікування-медикаментозний і фізіотерапевтичний.

Для полегшення доступу до уражених ділянок, шерсть вистригають і прибирають за допомогою спеціального тампона, змоченого в антисептику, відмерлі тканини, гнійний ексудат і скоринки. Пошкоджену ділянку припудрюють спеціальним знезаражувальним порошком. Для ізолювання рани, застосовують пов’язки, дуже часто просочені протигрибковими, протизапальними і антибактеріальними мазями. Це дає можливість прискорити процес загоєння тварини.

Консервативне лікування дерматиту у собаки в себе включає:

 1. Використання антибіотиків курсом від 5 днів до 2 тижнів. Це основний пункт, що дає можливість не допустити виникнення вторинного інфікування. Дуже часто використовують протимікробні засоби групи пеніцилінів і цефалоспоринів. Проходить цілющий курс під суворим наглядом лікаря який вас лікує, з застосувань мазей для собак на основі антибіотиків, які допомагають швидкому загоєнню ранових поверхонь.
 2. Поразка покриву шкіри, викликане дією грибкових мікроорганізмів, вимагає використання фунгіостатіческіх препаратів. Крім цього, шкіру вихованця потрібно мити з використанням спеціалізованих шампунів, що знищують грибок – Нізорал, Клотримазол, Кетоконазол.
 3. Для усунення сверблячки і дискомфортних почуттів при алергічний дерматит, використовуються системні антигістамінні препарати. Прекрасно себе зарекомендували препарати-Супрастин, Димедрол, Феністил.
 4. Медикаментозна терапія в себе включає збільшення захисних сил організму, використанням системних імуностимулюючих препаратів, що підвищують активність Т-клітин. У ветеринарії широко застосовуються Гамавіт, Гамапрен, Глікопін.
 5. Усунення паразитів відбувається шляхом використання акарицидних і інсектицидів системного значення.

Дерматити різної етіології чудово лікуються за допомогою застосування фізіотерапевтичних процедур. Проводиться опромінення УФ лампами і лампами з інфрачервоним світлом. Використання фізіотерапії в комплексі з медикаментозними методами, дає можливість істотно підвищити швидкість відновлення епітеліальних клітин, знезаражуючи поверхню і знижуючи кількість виділяється гнійного ексудату.

Профілактика і схильність

Прийнявши своєчасні заходи попередження, володар собаки звільнить тварину від страждань і довгого лікування. Методами попередження вважаються:

 • актуальна обробка покриву шкіри від паразитів-бліх і кліщів;
 • планова дегельмінтизація;
 • правильний організований гігієнічний догляд за шкірою і шерстю вихованця;
 • справжній і збалансований за вітамінами і мінералами раціон харчування.

Одним з основних пунктів в правильній профілактиці вважається повна відсутність самодіяльності і призначення лікарських засобів самостійно. А справа вся в тому, що використання лікарських засобів, не приготованих для тварин в невірній дозуванні, може не тільки погіршити ситуацію з дерматитом, але і виявитися причиною системних порушень організму з важкими результатами.

Професійні собаківники знають, що є ряд порід, що мають схильність до проявів дерматитів різної етіології. Породи собак, наприклад Шар-Пей, далматинці, ротвейлери і бульдоги, страждають від проявів алергічного дерматиту дуже часто, ніж інші представники.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

Позначки:, ,

You May Also Like

More From Author