Підшлункова залоза: чому виникають болі та як їх діагностувати

Estimated read time 1 min read

Одним із найбільш важливих внутрішніх органів системи травлення людини є підшлункова залоза. Дисфункції в її діяльності, на жаль, є досить частим явищем. Тому важливо своєчасно звернутися за медичною допомогою. Адже підшлункова – це єдиний орган, в якому за допомогою розщеплення ферментів утворюється інсулін. Для того аби вчасно звернутись за допомогою, людина повинна добре знати, де знаходиться і як болить підшлункова залоза, якими симптомами може проявлятись небезпечний стан. Про це ми розповімо вам далі.

Як функціонує та де знаходиться підшлункова залоза?

Підшлункова залоза – це подовгастий орган, розташований позаду шлунку, приблизно на п’ять-десять сантиметрів вище пупка. Довжина підшлункової залози сягає 15-22 сантиметрів, при цьому вага становить всього 50-70 грамів. Орган складається з трьох відділів, які лікарі називають головою, тілом і хвостом. Голова прилягає до дванадцятипалої кишки, тіло розташоване впритул до шлунку, а хвіст знаходиться поруч з селезінкою.

Хоча підшлункова залоза – є відносно невеликою, на ній лежить безліч різноманітних функцій. Підшлункова виділяє панкреатичний сік («коктейль» з ферментів і солей), необхідний для розщеплення різних поживних речовин та їх засвоєння. Без ферментів ми не змогли б перетравлювати їжу. Їх в нашому тілі виробляється десятки видів, не тільки в підшлунковій, але і в шлунку, і в слинних залозах, і в кишечнику. Крім того, підшлункова залоза виробляє гормони, необхідні для обмінних процесів, в тому числі – інсулін.

Захворювання підшлункової залози

Для того аби зрозуміти, чому болить підшлункова, слід знати, які захворювання пов’язані із цим органом. Більшість з них пов’язані з панкреатитом, який може бути гострим або хронічним. Гострий панкреатит проявляється сильним болем, який іноді називають панкреатичною колькою. Болить верхня частина живота, біль ніби пронизує людину і віддає в спину, під лопатки, в область за грудиною. На відміну від холециститу або апендициту, біль не посилюється при глибокому вдиху або при кашлі. Зате характерна зв’язок нападу з прийомом їжі. Разом з болем може бути нудота і блювота, яка не приносить полегшення.

Гострий панкреатит (ГП) може бути трьох видів:

 • набряклий, або інтерстиціальний, у вигляді сильного набряку залози, триває три-сім днів, а залишкові зміни в залозі проходять за 10-14 днів. Це відносно легка форма хвороби;
 • стерильний панкреонекроз, коли у залозі з’являються ділянки відмерлих клітин, але без участі інфекції;
 • інфікований панкреонекроз – набагато більш небезпечний стан. Характеризується розмноженням і проникненням мікроорганізмів з задньочеревного простору в тканини, що оточують підшлункову залозу. У кров потрапляють токсини з вогнищ некрозу. Підвищується температура, може розвинутися легенева або ниркова недостатність, тромбози або кровотечі, флегмона або сепсис.

Хронічний панкреатит (ХП) – це тривале запалення підшлункової залози, що призводить до її незворотних змін і проявляється у вигляді болів або стійкого порушення функції підшлункової. Найчастіша ознака хронічного панкреатиту (у 80-90% хворих) – пронизуючий біль у верхній частині живота. Біль може бути як постійний, так і приступами, які виникають або посилюються після їжі.

У 10-20% випадків панкреатит розвивається без больових нападів, і виявити його можна тільки, коли починаються ускладнення. Тому слід добре слідкувати за своїм здоров’ям та правильно описати лікарю, як болить підшлункова, щоб він міг призначити аналізи та обстеження для виявлення можливих проблем.

Діагностика панкреатиту

Діагностикою та лікуванням гострого панкреатиту повинен займатися хірург. На підставі характерних скарг, лабораторних та інструментальних досліджень він диференціює гострий панкреатит від інших захворювань, що дають гострий біль в животі.

Лабораторна діагностика:

 • розгорнутий клінічний аналіз крові;
 • біохімічний аналіз крові;
 • бактеріологічне дослідження ексудату черевної порожнини (робиться при операції);

Інструментальна діагностика:

 • ультразвукове дослідження (УЗД) органів черевної порожнини;
 • інші методи візуалізації (магнітно-резонансна томографія, комп’ютерна томографія, оглядова рентгенографія) за показаннями.

Діагностика хронічного панкреатиту

Хронічний панкреатит виявити складніше, ніж гострий. Лікар розпитує пацієнта про тип і динаміку болю в животі, дізнається про шкідливі звички, характер харчування і походів до туалету. Спеціаліст надає значення втраті маси тіла та іншими ознаками того, що організм не отримує достатньої кількості поживних речовин.

Зверніть увагу, не слід просто шукати, як зняти біль підшлункової, краще одразу звернутись до спеціалістів. Адже дуже часто симптоми з’являються лише тоді, коли зміни уже відбулись і захворювання прогресує. Приміром, при хронічному панкреатиті, пацієнт може не підозрювати про його наявність 3 та навіть більше роки.

 • Підшлункова залоза: чому виникають болі та як їх діагностувати

  Займається хірургією черевної порожнини (як невідкладною так і плановою).
  Є учасником Львівського осередку Асоціації хірургів України, приймає участь
  у науково-практичних конференціях, автор та співавтор друкованих робіт.

  View all posts

Позначки:, , , , , , , , ,

You May Also Like

More From Author