3 Поради для тих, хто став занадто забудькуватий

Estimated read time 1 min read

Уривок з книги японського нейрохірурга Такасі цукіяма «Забудькуватість – моє друге … щось там» про проблеми мозку, пов’язаних з сучасним життям.

Полегшите згадування інформації

По-перше, намагайтеся часто пригадувати те, що хочете запам’ятати. Наприклад, якщо ви кожен раз, бачачи чиєсь обличчя, будете згадувати ім’я цієї людини, то в підсумку потім воно буде одразу само собою спливати у вас в пам’яті.

Другий метод – це угруповання інформації. Є таке явище, яке називається «магічне число сім». Суть його в тому, що людина одночасно може запам’ятати обмежену кількість елементів інформації, наприклад, слів або чисел. Хтось може запам’ятати 7, хтось – тільки 3, в середньому це число становить 5 ± 2. Якщо елементів інформації більше цього значення, то людина її забуває. Виходить, обсяг даних, які ми з легкістю можемо запам’ятовувати, сильно обмежений.

Але якщо згрупувати інформацію, то можна запам’ятати набагато більше.

Наприклад, якщо вам скажуть запам’ятати імена всіх професійних бейсболістів, ви навряд чи зможете це зробити. Завдання стане здійсненним, якщо згрупувати їх. Наприклад, спочатку розділимо всіх на дві ліги: Тихоокеанську і Центральну. Потім подивимося, які команди складають ці ліги. Далі можна запам’ятати імена інфілдеров команд. Якщо таким чином згрупувати всі імена, ми зможемо запам’ятати їх більше, і згадати їх теж буде легше.

Третій метод полягає в тому, щоб створювати якомога більше «зачіпок» для того, щоб легше було згадувати. Наприклад, якщо ви завжди зустрічаєтеся з людьми в одному і тому ж кабінеті, вам буде складніше запам’ятати, хто є хто серед них. Але якщо змінити місце зустрічі, то ви зможете згадати: «Це та людина, з яким ми зустрічалися там-то». Місце стане «зачіпкою» для пам’яті. Ще простіше вам буде згадати людину, якщо ви підключите до цього й інші факти. Наприклад, про те, що ви робили разом, або що ви подарували йому і т. д.

3 Поради для тих, хто став занадто забудькуватий

Щоб легко витягувати з пам’яті інформацію, вкрай важливо використовувати який-небудь з цих прийомів. Немає нічого дивного в тому, що ви не можете згадати щось, якщо ви не використали ні один з цих методів.

Наш мозок влаштований так, що намагається запам’ятовувати все, що ми бачили і чули (саме тому ми іноді раптом згадуємо те, що, як нам здавалося, вже давно забули). Але якщо ми не будемо задіювати когнітивні функції мозку під час запам’ятовування інформації, то ми не зможемо відразу витягти її з пам’яті, коли захочемо.

Позбавляйтеся від «зависання» мозку

Пам’ять знову підвела? Нічого страшного, в подробицях запишіть в блокнот, що конкретно ви не змогли згадати. Постарайтеся все-таки це згадати або знайдіть якусь інформацію про те, що забули. А наступного разу докладете всіх зусиль, щоб нова подібна інформація не вилетіла з голови. Якщо ви не зробите собі таких «підказок», ви просто закриєте очі на те, що знову щось забули, і забудете навіть сам факт того, що це сталося.

Друге, що вам потрібно зробити, – потренуватися довго розмовляти. Нехай в цьому вам допоможе ваша сім’я. Ваша мета – не просто вести довгу розповідь, а попросити співрозмовника задавати уточнюючі питання і детально промовляти саме ті моменти, які вам незвично обговорювати, не доведені до автоматизму. Спочатку вам буде складно струнко висловити свою думку, в оповіданні будуть раз у раз виникатимуть паузи, але це і є тренування створення нових «надбудов» і підтримання умов, де вони можуть виникнути.

Якщо ви компенсуєте «щось», що перестали робити, то підете на поправку. Адже одне тільки читання вголос або виконання арифметичних вправ – не панацея.

Ще дуже корисно зайнятися чимось новим. Можна піти вчитися тому, що далеко від вашої спеціальності, почати ходити на цікаві курси, навчитися чомусь новому у членів сім’ї. Тим, хто постійно знаходиться в позиції вчителя, корисно іноді залишати звичне крісло викладача і ставати учнем. Це дасть можливість знайти щось нове в уже звичному і подивитися на речі під іншим кутом.

В кінцевому підсумку молодість мозку визначається тим, скільки у людини інтересів, як часто йому доводиться вирішувати інтелектуальні завдання, і наскільки його життя наповнене новим.

Мозок людини, у якого в житті всього цього багато, завжди залишається «молодим» в будь-якому віці. І навпаки, мозок молодих людей, позбавлених такого розмаїття в житті, може швидко «постаріти». Можна сказати, «молодість» мозку залежить тільки від кількості нових завдань. Всім, хто стикається з «зависаннями» мозку, потрібно обов’язково робити своє життя різноманітніше.

Поборіть інтернет-залежність

Люди з інтернет-залежністю часто скаржаться на те, що вони не те щоб стали гірше все запам’ятовувати, а скоріше стали гірше згадувати.

Якщо у людини під рукою буде зручний прилад, який буде виконувати за нього якісь функції, то він обов’язково перекладе на нього ці завдання.

Людина не намагається старанно згадати щось, а замінює цей процес простим пошуком в інтернеті. Здатність витягувати з пам’яті інформацію втрачається. І коли у людини з’являється рідкісна можливість згадати щось самому, він не може цього зробити і відчуває «зависання».

У боротьбі з інтернет-залежністю є один нюанс: інтернет завжди у нас під рукою. Справа в тому, що при лікуванні будь-якої залежності пацієнта насамперед усувають від того, що її викликає. У випадку з інтернетом це зробити складно, адже він потрібен і для роботи, і для спілкування.

Тоді ефективним способом буде прибрати перший етап входження в віртуальний світ.

Наприклад, якщо у людини є звичка, приходячи на роботу, відразу сідати за комп’ютер і перевіряти пошту, а потім переглядати до нескінченності різні сайти, то треба від неї позбутися. Як тільки людина починає «сидіти» в інтернеті, його увага підлаштовується під веб-серфінг. Емоційна система сприймає це як щось приємне, і зупинитися стає все важче. Сам процес включення комп’ютера і переглядання пошти є просто частиною звичних дій. Тому, з точки зору властивостей мозку, найлегше позбутися саме від нього.

Коли ви це зробите, і замість звичних дій вам доведеться відразу братися за нудну роботу, ви напевно захочете все повернути назад. Щоб не допустити цього, треба зробити приємність емоційної системі іншими способами. Ненадовго відверніться від комп’ютера і випийте смачну каву або зробіть ще що-небудь приємне.

Після багатогодинної роботи за комп’ютером треба обов’язково піти погуляти або як-небудь ще забезпечити очам розминку. Так мозок зможе переключитися і задіяти інші свої функції.

  • 3 Поради для тих, хто став занадто забудькуватий

    Пишу про речі, які допомагають жити простіше, краще і веселіше, мотивації, відносини, соціальні проблеми і пастки мислення. І, звичайно, перевіряю поради на собі. Вибираю для статей перевірені джерела інформації.

    View all posts

Позначки:, , , , , , ,

You May Also Like

More From Author