Як правильно годувати риб в акваріумі?

Як правильно годувати риб в акваріумі? - Ветеринар

Правильно організоване годування рибок в акваріумі — запорука їхнього здоров’я і довголіття. Хоча різні підводні мешканці висувають різні вимоги до щоденного раціону, загальним вважається те, що він має бути помірним і найрізноманітнішим.

Як правильно годувати риб в акваріумі? - Ветеринар

Різновиди корму

Акваріумні рибки вживають чотири головні різновиди корму, які необхідно поєднувати або постійно чергувати. Коли істоти отримують всілякий раціон, розкішний усіма необхідними корисними елементами, це добре проявляється на їхньому здоров’ї і навіть привабливості зовнішнього вигляду.

Потрібно приготуватися до того, що навіть у риб є смаки, і деякі з них можуть ласувати тільки протеїновою або тільки рослинною їжею.

Окремо слід згадати ті ситуації, коли вправні акваріумісти самостійно роблять сухі або заморожені корми, які важко віднести до жодного з варіантів. Як варіант, це можуть бути подрібнені кальмари, креветки та яловичі серця або ж висушений у мікрохвильовці сир чи манна каша.

для того щоб риба росла і розвивалася, їй обов’язково потрібні вітаміни різних груп, холін, фолієва кислота, біотин, тіамін та інші речовини. для того щоб створити для вихованців ідеальний раціон, потрібно з’ясувати, як такий різновид харчується в природних умовах. Рослиноїдні рибки мають довгий травний тракт і вважають за краще приймати частини рослин, насіння, фруктів і, зрозуміло, водоростей.

Хижаки — володарі великого шлунка, вони вживають живих або мертвих комах, земноводних, молюсків і навіть невеликих тварин. Зрештою, всеїдні особини готові з’їсти все що завгодно.

Живий

До живого корму здебільшого зазвичай відносять живих дафнію, мотиля і коретру. Подібний різновид харчування називають найкориснішим для риб, але його дуже важко зберігати. Якщо, наприклад, вчасно не прибрати загиблого метелика від його живих “побратимів”, то згниє весь корм. Живу їжу рибкам слід давати хоч раз на 2 дні як додаткове підживлення. Мінусом такого харчування вважається занесення в резервуар інфекцій на випадок, коли їжа заздалегідь не знезаражувалася, а надійшла “безпосередньо” з відкритого ставка.

Окремо має сенс згадати креветок, які є досить корисною, але все таки калорійною їжею. Оскільки продукт містить 50% протеїну і аж до 20% жирів, його обов’язково потрібно додавати до раціону риб, але лише один раз або два рази протягом тижня. Креветка має бути свіжою, досконало атлантичною. Пропонувати її рибкам можна як сирою, так і відвареною. І в тому, і в іншому випадку м’ясо доведеться дуже дрібно подрібнити.

Сухий

Під сухим кормом заведено мати на увазі два види їжі для жителів акваріума. Це може бути або скромна комбінація з висушеного мотиля, коретри або дафнії, або ж суміш, зроблена на виробництві та додатково збагачена вітамінами і мікроелементами. Перша версія вважається простим білком, який хоча і вважається поживним, але дуже часто погано засвоюється організмом риб.

Крім того, багато акваріумістів можуть зіткнутися з виникненням алергічної реакції власне на таку комбінацію, що виражається у вигляді нежитю і почервоніння очей. Якщо ж брендовий корм зроблений такими відомими виробниками, як Sera або Tetra, то можна бути впевненим у відсутності алергічної реакції, хорошому засвоєнні та додатковому збагаченні харчування корисними елементами.

Асортимент брендових кормів широкий і дає можливість підібрати суміш, яка підходить для всіх жителів акваріума, від золотих рибок до сомиків. Крім того, є й універсальні суміші, збалансовані за вмістом жирів, білків і вуглеводів. Продукти компонуються так, щоб не забувати про специфіку травлення улюбленців, а ще покращувати їхнє здоров’я і зовнішній вигляд. Випускаються такі сухі корми у форматі гранул, пластівців, а ще їхніх комбінацій, званих крипсами.

У сухих кормів обов’язково необхідно враховувати термін придатності та дату випуску. У герметичній ємності пластівці і гранули зберігаються аж до року, але все ж таки чим довше корм не застосовується, тим менш цінним він стає. Експерти радять купувати маленькі коробочки і ємності, вони дуже швидко застосовуються.

Заморожений

Заморожений корм — це той самий живий корм, але підданий заморожуванню. Він, здебільшого, робиться на виробництві, проходить процедуру знезараження і розфасовується у зручні брикети, що багато в чому полегшує процедуру годування мешканців акваріума. Крім того, заморожену їжу просто дозувати, а ще легко зберігати. У магазині можна купувати як моносклади, так і ті, що являють собою мікси, наприклад, з трьох популярних різновидів черв’яків.

Якщо живий корм заморожується самостійно, то можна бути впевненим у тому, що ця процедура звільнить його від наявних паразитів.

Рослинний

Рослинний корм забезпечує підводних мешканців потрібною клітковиною і дає можливість зробити щоденний раціон більш різним. Цей вид корму можна купити в магазині або виконати власноруч, ошпаривши, наприклад, огірок без шкірки і подрібнивши його. Іншими відповідними овочами вважаються кабачок і капуста . Покупні рослинні корми реалізуються або у формі таблеток, або пластівців.

Способи харчування

У риб є три способи харчування, які визначаються залежно від розташування рота. У загальному акваріумі краще все ж поєднувати представників однієї групи, адже це сильно полегшує процес їхнього годування.

  • Верхній . Верхній спосіб харчування властивий для риб, у яких рот розміщується зверху. Вони вживають їжу з водної поверхні, тому годувати їх зручніше пластівцями або чіпсами.
  • Середній. Ті улюбленці, які віддають перевагу середньому способу харчування, вживають той корм, який знаходиться прямо перед ними.
  • Донний . Рибки, які віддають перевагу донному способу харчування, вибирають їжу з поверхні ґрунту. Мова в цьому випадку йде, наприклад, про сомів. Щоб корм досягав дна, слід вибирати важкі шматочки, які швидко тонуть.

Наскільки часто необхідно годувати?

Годувати риб в акваріумі потрібно кілька разів протягом дня — вранці та ввечері. Деякі акваріумісти насипають вранці більше корму, ніж увечері, але правильно пропонувати вихованцям і абсолютно рівні порції. Графік годування будується таким чином, щоб один раз протягом тижня відбувався день розвантаження, в рамках якого вихованці зовсім не отримують їжу. Це перешкоджає розвитку ожиріння, тим більше у тих рибок, які вирізняються дуже високим апетитом.

Коли приходить час нересту, розвантажувальні дні скасовуються. Ранкове годування проходить через чверть години після ввімкнення світла, а вечірнє — за пару-трійку годин до сну. Сомів та інших ґрунтових риб заведено годувати в темряві, коли інші жителі акваріума відправляються спати.

Необхідно згадати про годування підводних мешканців під час довгих поїздок, наприклад, у відпустку.

Насправді, великі особини і мальки-підлітки без проблем здатні поголодувати аж до трьох тижнів, а певні варіанти, що виділяються великим розміром, навіть довше.

Як варіант, в акваріум можна поставити автоматичну годівницю, оснащену дозатором, або ж придбати брикети і капсули, що плавно розчиняються.

Скільки давати?

Годування домашніх рибок має тривати обмежений період. Експерти радять скоріше не догодовувати їх, ніж подавати зайвий корм, який надалі призводить до ожиріння або проблем зі шлунково-кишковим трактом у риб. Крім цього, надлишковий корм порушує баланс всередині акваріума. Залишки кормів починають гнити, що, зі свого боку, забруднює воду і провокує появу шкідливих водоростей.

Ба більше, склад рідини змінюється в нехороший бік — збільшується рівень аміаку і нітратів. Кількість необхідного корму можна розрахувати залежно від ваги рибки — “обід” має становити приблизно 5% цього показника. Після трапези залишки належить виловити сачком.

Дорослим рибам

Корм для великих особин можна сипати тільки так, щоб він з’їдався за кілька хвилин. Важливо, щоб він не встигав опуститися на дно і там уже змішатися з ґрунтом. Якщо застосовується рослинний корм, то він опускається в акваріум невеликим шматочком, а далі, щойно рибки втратять до нього інтерес, дістається назад. Якщо знехтувати цим правилом, то залишки овочів найімовірніше почнуть гнити.

Коли в акваріумі живуть соми, які, як всі знають, є донним жителем, їх знадобиться догодовувати окремо за допомогою чіпсів або таблеток.

Малькам

Мальки вимагають особливого підходу до годування. У віці від 1 до 2 місяців пропонувати їм корм слід чотири рази на день. Поки рибкам не виповниться місяць, їжа потрібна і того частіше — кожні 3-4 години. Корм має з’їдатися максимум за 5 хвилин, а тому за розмірами бути не більшим, ніж око малька. У цьому варіанті знадобиться або спеціальний корм для мальків, що продається в магазині, або ж власноруч перетерта їжа до стану пилу.

Розвантажувальні дні

Багато жителів акваріума схильні до ожиріння. Вони можуть поїсти до такої міри, що їм навіть стане складно переміщатися в просторі. Для цих ненажер, наприклад, золотих рибок, рекомендовано влаштовувати розвантажувальні дні тільки раз протягом тижня.

Краще просто вибрати 1 день на тижні й оголосити його днем без їжі. Не переживайте, що вихованці зголодніють — вони тільки спалять зайвий жир і доїдять раніше незатребувані шматочки.

Якщо вид не страждає від ожиріння, то можна не повністю позбавляти його їжі, а просто раз протягом тижня відмовитися від живого корму і замінити його тільки рослинним. Наприклад, дієтичне меню складається з перетертих листків петрушки, спіруліни, кропиви або морської капусти.

Таке розвантаження дає можливість очистити організм вихованця, посприяти відновним процесам і навіть посилити статеве бажання. Його важливо влаштовувати для хижаків, а ось скаляріям, апістограмам і ляпіусам добре б “посидіти” на спіруліновій дієті.

Далі подивіться відео з порадами фахівця про те, як і чим годувати акваріумних рибок.

Позначки:, , , , ,

You May Also Like

More From Author