Держзакупівлі в Казахстані: навіщо потрібні та з чого почати

Estimated read time 1 min read

Що таке держзакупівлі? Згідно з п. 14 ст. 2 Закону РК «Про державні закупівлі» державні закупівлі — це придбання замовниками товарів, робіт, послуг повністю або частково за рахунок бюджетних коштів, виділених з Фонду підтримки інфраструктури освіти відповідно до законодавства Республіки Казахстан і (або) власних доходів, за винятком доходів міжнародних аеропортів, пов’язаних з наданням послуг нерезидентам Республіки Казахстан. Найпоширеніше джерело придбання таких товарів, робіт чи послуг — це саме бюджетні кошти.

Ключова ідея державних закупівель полягає в тому, що навіть керівник юридичної особи, яка існує за рахунок бюджетних грошей, наприклад міністерства, служби чи простої школи, не може розпоряджатися коштами на власний розсуд. Це б породжувало корупційні чинники, через які послуги, роботи чи товари могли б придбаватися за завищеними цінами у третіх осіб.

Має проводитися конкурс на найкращу пропозицію серед потенційних постачальників. Це мінімізує корупційний елемент державних закупівель. Навіть якщо керівник юрособи не має кримінально караних мотивів, юридична особа може придбати товари, послуги чи роботи не за найкращим співвідношенням ціна/якість, через що будуть використані зайві бюджетні кошти.

Завдяки державним закупівлям постачальники, які впевнені у своєму товарі чи послугах, можуть задовольнити вимоги державних замовлень і заробити гроші. Це вигідно постачальникам, бо спрощує ведення бізнесу. По-перше, не потрібно шукати клієнта, бо він сам шукає постачальника. По-друге, оплата робіт, товарів або послуг за рахунок бюджетних коштів створює гарантії виконання грошових зобов’язань замовником у повному обсязі.

Як працюють держзакупівлі? Після того як замовник визначився з предметом поставки, він обирає форму проведення держзакупівель, за якою буде визначено єдиного постачальника. Закон визначає такі форми проведення держзакупівель:

  • Конкурс (тендер). Переможця обирають з огляду на найкращу цінову пропозицію і характеристики товару, робіт або послуг. При цьому, як стверджує Tenderplus, характеристики можуть відрізнятися від вимог замовника в кращий бік.
  • Аукціон. За предмет поставки постачальники борються шляхом «голландського» аукціону, знижуючи ціну від початкової, поки не переможе найнижча.
  • Запит цінової пропозиції (ЗЦП). За такої форми постачальник не пропонує свої варіанти товарів, робіт чи послуг, а повністю погоджується з вимогами замовника, виставляючи лише ціну.
  • З одного джерела. Проводиться в разі визнання конкурсу або аукціону недійсним для купівлі товару у природного монополіста, власника об’єкта інтелектуальної власності та в інших випадках.

Держзакупівлі проводяться в електронній формі через веб-портал державних закупівель Казахстану. При цьому масштаб держзакупівель може бути різний — від багатомільярдної капітальної реконструкції будівлі до одного флакона зеленки або набору олівців. Тому простір для заробітку на держзакупівлях є у будь-якого бізнесу.

Як брати участь у держзакупівлях

У п. 24 ст. 2 Закону РК «Про державні закупівлі» чітко окреслено коло осіб, які можуть бути постачальниками. Надавати послуги, виконувати роботи або поставляти товари можуть тільки юридичні особи, крім державних органів, тимчасові об’єднання юридичних осіб (консорціуми) та індивідуальні підприємці.

За загальним правилом фізична особа, не зареєстрована як ФОП, не може брати участь у процедурі держзакупівель. Винятком стануть лише ті фізичні особи, у яких замовник придбаває житло, що належить фізичній особі на праві приватної власності.

Якщо впевнені у своїх силах і маєте конкурентоспроможну пропозицію на ринку товарів чи послуг, можна спробувати себе у сфері державних закупівель. Для цього потрібно стати учасником системи держзакупівель. Як увійти в держзакупівлі? Як роз’яснює МЦФЕР-Казахстан, для участі в держзакупівлях необхідно зробити кілька кроків:

  1. Отримайте ЕЦП. Оскільки держзакупівлі проводяться в електронній формі, для участі в них необхідно мати електронний цифровий підпис (ЕЦП). Отримати його можна через Національний засвідчувальний центр.
  2. Зареєструйтеся на майданчику держзакупівель. За допомогою ЕЦП та копій установчої документації проведіть процедуру реєстрації на веб-порталі державних закупівель. Як роз’яснює Комітет державних доходів Міністерства фінансів РК, веб-портал державних закупівель розділений на три модулі: «Цінові пропозиції», «Конкурс і Аукціон» і «Для не суб’єктів ДЗ». Важливо окремо зареєструватися в кожному необхідному для подальшої роботи модулі.
  3. Шукайте на порталі замовлення та беріть участь у держзакупівлях. Для цього визначтеся з формою проведення (аукціон, конкурс, ЗЦП), предметом, ціною і бажаним регіоном, у якому реально зможете поставити товар, виконати роботи або надати послуги. При знаходженні замовлення підготуйте документацію, подайте заявку і чекайте результату.

Як перевірити держзакупівлі? Усі закупівлі проводяться на електронному майданчику держзакупівель, де можна знайти запити замовників. За інформацією eGov.kz, єдиний доступ до послуг електронних держзакупівель надає веб-портал державних закупівель Казахстану. Тому результат поданих заявок відображатиметься у відповідному модулі на веб-порталі.

Державні закупівлі знижують корупційні ризики та дають змогу ефективно використовувати бюджетні кошти. Потенційні замовники борються за перемогу в конкурсі або аукціоні, щоб отримати замовлення з елементами державних гарантій. Регулярна участь у держзакупівлях може принести хороший дохід і репутацію.

Позначки:, , , , , , ,

You May Also Like

More From Author