Аліса Фрейндліх: біографія, ролі актриси

Estimated read time 1 min read

Найкращі фільми з її участю досі із задоволенням переглядають кіномани, адже Аліса Фрейндліх — справжня зірка радянського кіно і театру. Коли вона перебуває в кадрі, її неймовірний талант, грація і голос буквально заворожують. ЗМІ написали, що здоров’я Аліси Брунівни різко похитнулося через COVID-19. Поки актриса самовіддано бореться з хворобою, поговоримо про долю і кар’єру зірки.

Аліса Фрейндліх: біографія актриси

Аліса Брунівна Фрейндліх народилася в засніженому Ленінграді. Це сталося 8 грудня. Рік народження Аліси Фрейндліх — 1934-й. Ось що відомо біографам актриси:

Дитинство

Мати актриси в юності жила в Пскові, де захоплювалася самодіяльністю. Переїхавши до Ленінграда, вона обрала для себе драматичні курси, де і зустріла майбутнього чоловіка.

Батько актриси, Бруно Фрейндліх, мав німецьке коріння і походив із давньої династії склодувів, грав у самодіяльному театрі. При народженні Алісу записали росіянкою. Батьки розлучилися перед початком війни, і майже вся сім’я батька виїхала за кордон, рятуючись від гонінь. Аліса разом із мамою залишилася в місті на Неві, де 1941 року дівчинка пішла до школи.

Воєнний час і блокада міста — важкий період. Після війни Аліса з мамою кілька років прожила в Талліні, потім повернулася в місто дитинства. Там же з’явився батько дівчинки з новою сім’єю та її зведеною сестрою Іриною. Стосунки між сім’ями були напруженими.

На щастя, дівчинка була занурена в шкільне і творче життя — відвідувала гурток театральної майстерності. Ним керувала знаменита акторка кіно і театру М. Призван-Соколова, яка і відкрила талановитій вихованці дорогу до успіху.

Навчання і перша театральна трупа

Акторська біографія Аліси Фрейндліх почалася 1953-го: після школи дівчина обирала між оперою і театром. Вірна наставниця М. Призван-Соколова з чоловіком підтримали її вибір театрального вишу в Ленінграді, і Алісу прийняли в інститут на курс Бориса Вульфовича Зона.

Старанна студентка не раз отримувала грамоти та нагороди. Тоді ж сталися й інші важливі події:

 1. Фрейндліх отримує перші епізодичні ролі.
 2. Виходить заміж за однокурсника Володимира Карасьова і розлучається з ним.

Після дипломної вистави, отримавши ідеальну характеристику від керівника, Аліса потрапила до трупи драматичного театру імені Комісаржевської. Там на неї чекала серйозна акторська школа. Доводилося грати хлопчаків-хуліганів, але за цей період Аліса Брунівна зіграла 10 ролей, знялася у двох фільмах. Це були значні досягнення.

Театр Ленсовета і новий наставник

Познайомившись з Ігорем Владіміровим, молода Фрейндліх, вік якої наближався до 30-ти, не тільки стала провідною акторкою театру імені Ленсовєта, а й законною дружиною талановитого театрального режисера.

Роботу Аліси Брунівни під керівництвом Владимирова вважають піком її театральної кар’єри. 1968 року у творчої пари народилася дочка Варвара.

Активний розвиток кінокар’єри

До початку 1970-х актрису вже добре знали у світі кіно. Тому Ельдар Рязанов, який безуспішно намагався співпрацювати з виконавицею раніше, запросив її до свого нового фільму. Після «Службового роману» Алісу Брунівну визнали найкращою актрисою року, отримавши за роль безліч почесних нагород.

Наприкінці 1970-х акторка стала народною артисткою, розлучилася з чоловіком і прийняла рішення про перехід до іншого театру.

Третій шлюб, третій театр і застій у кіно

З 1983 року Аліса Брунівна працює у Великому драматичному театрі. Вона знову виходить заміж. Обранець актриси — молодий артист Юрій Соловей (пізніше став всесвітньо відомим художником).

Зміни, що настали в житті талановитої актриси після 1990 року, не завжди були радісними. У 1990-му вона розлучилася з чоловіком, у країні розгорілася криза, яка позначилася на стані культури.

Цей час стійко перенесла Аліса Фрейндліх. Вистави за її участю мали успіх, а ось ролей у кіно майже не було, окрім продовження знаменитих «Мушкетерів» (1992-1993 рр.) і зйомок у «Підмосковних вечорах» у В. Тодоровського. Повернутися в кінопроцес актрисі вдається лише через 10 років завдяки фільму «На Верхній Масловці».

Акторка вже в поважному віці продовжувала брати участь у театральних постановках Великого драматичного театру, 2019-го відсвяткувала 35-річчя роботи в ньому. Вона дуже віддана справі, але знаходить час і для сім’ї. Її найближчі люди:

 • єдина донька Фрейндліх Варвара — акторка кіно і театру;
 • онуки Анна і Микита, студенти у МХАТі;
 • є правнучка Сонечка — донька Анни.

Аліса Фрейндліх: фільми, акторська діяльність

За свою кар’єру акторка брала участь у понад 50-ти виставах, знялася в більш ніж 50-ти фільмах, отримала безліч нагород. У 2012 році в її арсеналі налічувалося:

 • 5 орденів.
 • 16 премій національного та державного значення.

Аліса Фрейндліх зараз користується не меншою популярністю, ніж у період активної появи в кіно. Блискуча кінокар’єра актриси почалася з епізодів у фільмах, де її прізвища навіть не було в титрах:

 • «Таланти і шанувальники»;
 • «Безсмертна пісня».

Найбільш значущі ролі в кіно

З 1974 року в кінокар’єрі актриси намітилося пожвавлення. На екрани вийшли відразу кілька картин за її участю, зокрема «Агонія» і «Анна і Командор».

Більшість глядачів запам’ятали Алісу Брунівну за роллю в музичній комедії «Солом’яний капелюшок», в якій вона знялася з кумиром покоління Андрієм Мироновим.

Свого часу актрисі надавали можливість знятися в кількох культових фільмах Ельдара Рязанова, але зйомки зривалися. Проте роль Калугіної у фільмі «Службовий роман» було зіграно — і актриса прокинулася знаменитою.

Далі була роль дружини головного героя у фантастичному фільмі-притчі «Сталкер», знятому Андрієм Тарковським. Знамениті кінокритики вважають головною роллю актриси образ Анни Австрійської з фільму про пригоди трьох мушкетерів.

Найяскравіші театральні ролі

Завдяки другому чоловікові Алісу Брунівну помітили поціновувачі театру. Їхній творчий союз породив яскраві театральні постановки:

 • «Пігмаліон» (роль Елізи Дуліттл).
 • «Таня» (головна жіноча роль).
 • «Тригрошова опера» (Селія Пічем).
 • «Варшавська мелодія» (роль Гелени).
 • «Злочин і покарання» (Катерина Іванівна).
 • «Вишневий сад» (Раневська).

Побачивши її на сцені, глядачі закохувалися з першого погляду, а пізніше до театру ходили не на вистави, а на улюблену актрису. За десятиліття театральної кар’єри нічого не змінилося: її, як і раніше, люблять і чекають. Зовсім не важливо, скільки років Алісі Фрейндліх, адже вона продовжує грати в театрі донині.

Талановита актриса і яскрава особистість, Аліса Брунівна заслужила любов шанувальників і повагу колег. Завдяки її роботам фонд кіно поповнився чудовими кінокартинами, які хочеться переглядати знову і знову.

Позначки:, , , , ,

You May Also Like

More From Author