ᐈ Чому Австралія є найпосушливішим материком скачати, читати онлайн

Estimated read time 1 min read

Terra Australis – це латинська назва, що означає “південна земля”. Цю таємничу землю шукали у південній півкулі у 18 столітті, під час так званого періоду Великих географічних відкриттів. У 1770 році експедиція Джеймса Кука допливла до східних берегів невідомої землі, і відтоді найменший континент на Землі потрапив у сферу впливу Британської імперії. Сьогодні, так само унікально, весь континент займає єдина держава – Австралійський Союз, який був створений у 1901 році.

Австралія – географічне розташування

Австралія – найменший континент на Землі. Його площа становить 7,7 млн км2, що становить лише 5,2% від загальної площі всієї суші на Землі. Цей компактний клаптик суші повністю лежить у Південній півкулі, а через його центр проходить тропік Козерога.

Найпівнічніша точка Австралії – мис Йорк: 10°42’ю.ш. І навпаки, найпівденніша точка – мис Уілсонс-Промонтори (Cape Wilsons Promontory): 39°05’S. Максимальна меридіональна протяжність становить понад 3 000 км.


Східне і північне узбережжя Австралії омивається водами Тихого океану, а південне і західне – водами Індійського океану. Берегова лінія Австралії досить нерозвинена. Єдиними великими затоками є Велика Австралійська бухта на півдні та затока Карпентарія, що пролягає між двома півостровами – Арнем-Ленд і півостровом Йорк. До складу Австралії також входить острів Тасманія, відокремлений від основної частини суші протокою Басса. Компактність материка та географічне розташування впливають на екологічні особливості цього найбільш ізольованого континенту в світі.

Особливості природного середовища Австралії

Австралія – це рівнинна країна, яка не дуже різноманітна з точки зору форм рельєфу. Середня висота над рівнем моря становить лише 292 м. На гіпсометричній карті Австралії чітко видно три основні форми рельєфу.

Найбільшим регіоном, що займає західну частину континенту, є Західно-Австралійське нагір’я (Western Australian Highlands). Воно піднімається від 300 м над рівнем моря до 600 м над рівнем моря, а його поверхня характеризується великими западинами, зайнятими пустелями та напівпустелями. У східній і північній частинах регіону лежать гірські хребти, складені стійкими породами, що досягають до 1 500 м над рівнем моря. У центральній і східній частині материка лежить Центрально-Австралійська рівнина, що простягається широкою смугою від затоки Карпентарія на півночі до Великої Австралійської затоки на півдні. Центральну частину цього регіону займає Великий Артезіанський басейн.

Корисно знати:

Артезіанська улоговина – це замкнуте з усіх боків коритоподібне заглиблення, утворене шарами непроникних і проникних (водоносних) порід, що чергуються. Після того, як свердловина пробивається крізь непроникні шари, рівень води у свердловині піднімається під дією гідростатичного тиску. Якщо цей тиск достатньо високий, вода може піднятися на поверхню – тоді ми маємо справу з артезіанськими водами. Якщо гідростатичний тиск менший, рівень води підніматиметься, але не буде спонтанно виходити на поверхню – це субартезіанські води.


В Австралії артезіанські води залягають на великій глибині: від кількох сотень метрів до кількох кілометрів. Розміри артезіанських басейнів сягають сотень тисяч кмІндекс Топ-22 Найбільші з них: Великий артезіанський басейн площею 1,6 млн кмIndex Top 22, басейн Муррей, Східно-Гіпслендський басейн, Північно-Західний басейн.

Уздовж східного узбережжя Австралії простягається древній масив Великих Вододільних гір. Схили гір тут пологі, а лінія хребта утворена вирівняними вершинами, що лежать на висоті від 800 м до 1800 м. Найвищим хребтом є Австралійські Альпи, що перевищують 2 000 м над рівнем моря, в яких знаходиться найвища вершина Австралії – гора Костюшко висотою 2230 м. Її названо на честь Павла Едмунда Стшелецького – польського дослідника південно-східної частини цього материка.

Ви, напевно, розв’язали задачу з першої частини теми і знаєте, що 22 грудня в Південній півкулі починається астрономічне літо, і Сонце тоді піднімається над тропіком Козерога. Таким чином, географічне розташування Австралії призводить до того, що найтеплішим місяцем є січень, а найхолоднішим – липень. Іншими кліматичними факторами є

 • компактність території, що лежить між паралелями 11°пд.ш. і 39°пд.ш., симетрично відносно тропіка Козерога
 • гірський бар’єр уздовж східного узбережжя;
 • велика, вирівняна площа континенту в західній і центральній частинах;
 • розташування морських течій – холодна течія, що омиває західне узбережжя, тепла течія, що тече вздовж східного узбережжя;
 • циркуляція атмосфери, характерна для міжтропічного та субтропічного поясів.

В Австралії переважає жаркий і сухий тропічний клімат, який поширений у внутрішніх районах країни та на її західних узбережжях. На півночі панує жаркий субекваторіальний клімат з досить великою кількістю опадів. На південному узбережжі, навпаки, панує вологий субтропічний клімат, також з досить великою кількістю опадів.

Клімат Австралії впливає на інші елементи природного середовища, а їхня взаємодія визначає формування характерних ландшафтів країни. Спекотний і сухий тропічний клімат, що займає найбільшу територію Австралії, формує водну мережу континенту. Австралія є найбіднішою на поверхневі води країною на Землі – аж 44% площі центральної Австралії займає територія, що не має виходу до моря, з періодично пересихаючими річковими долинами, які наповнюються водою після спорадичних, сильних дощів. Періодичні річки та струмки називаються криками. Важливою частиною водної мережі Австралії є солоні озера та соляні каструлі, що знаходяться на дні басейнів. Найбільше з них – озеро Ейр, яке лежить у западині на 12 м нижче рівня моря в центрі острова. Площа його поверхні змінюється залежно від кількості опадів. Єдина велика постійна річка Австралії – Муррей, яка бере свій початок в Австралійських Альпах. Разом зі своєю найбільшою притокою, річкою Дарлінг, вона утворює найважливішу річкову систему материка. Однак Австралія має значні ресурси прісної води, розташовані в артезіанських басейнах. Вони покривають близько третини континенту. Найбільший з них – Великий артезіанський басейн, розташований у центральній частині Центрально-Австралійської рівнини.

Кількість опадів та їх річний розподіл визначають поширення природних рослинних формацій. Пустелі та напівпустелі зустрічаються в центральній частині континенту. Типовим рослинним угрупованням для цих територій є скраб (чагарник), що складається з сухих кущів евкаліпта або акації, які утворюють густі зарості. Поширення природних рослинних формацій показано на карті нижче.

Континентальний блок, з якого складається сучасна Австралія, вже близько 50 мільйонів років тому відокремився від преконтиненту Гондвани і з тих пір залишається ізольованим. Цей фактор вплинув на велику своєрідність флори і фауни на цій землі. Підраховано, що 85% видів рослин є ендеміками, тобто організмами, що зустрічаються лише на обмежених територіях і пристосовані до місцевих умов навколишнього середовища.


Раннє відокремлення Австралії від решти континенту, компактність суші, переважання районів із сухим і жарким кліматом, пізня поява плацентарних ссавців дозволили вижити видам тварин, які вимерли на інших континентах. Серед своєрідних груп тварин – ссавці та сумчасті.

Горностаї – примітивні ссавці, які мають риси рептилій і птахів. Вони яйцекладучі, але малята смокчуть материнське молоко, як і інші ссавці. Збереглося два види цих тварин: дзьобик, що мешкає у водоймах, і нашийник, який живе переважно в пустельних районах.


Австралійські мішкодзьобики мають багато спільних рис з плацентарними ссавцями, але їхній розвиток відрізняється. Запліднення і початковий розвиток плоду відбувається всередині материнського організму. Однак досить рано ембріон залишає репродуктивну систему самки і переміщується в сумку, де прикріплюється до материнського соска і там відбувається його подальший розвиток. Сумка є символом Австралії – деревні коали або кенгуру зустрічаються в Австралії в більш ніж десяти видах, наприклад, гігантський кенгуру, червоний кенгуру, деревний кенгуру, жовтоногий кенгуру.

Дуже рідкісними є мішковидні хижаки: тасманійський диявол, плямиста риба-клоун. Серед плазунів слід згадати крокодилів, черепах, змій і ящірок. Надзвичайно багатим і своєрідним є світ птахів, який включає численні різновиди папуг, райських птахів, деревних птахів і нелітаючих птахів – ему і качкодзьобів.


Плацентарні ссавці, такі як дрібні гризуни і кажани, з’явилися в Австралії досить пізно, разом з першими групами колонізаторів. Виняток становлять здичавілі собаки дінго, які потрапили на континент разом з аборигенами набагато раніше.

Населення Австралії

До приходу європейців Австралію населяло примітивне населення – аборигени. Назва походить від латинського слова aborigines, що означає “корінні жителі”. За оцінками, наприкінці 18-го століття австралійський материк населяло близько 500 000 аборигенів. Вони вели мисливсько-збиральницький спосіб життя. Вони використовували дуже прості інструменти та зброю. Вони навіть не знали лука, хоча й винайшли бумеранг – незвичайне знаряддя для полювання на птахів. Бумеранг, кинутий у правильному напрямку, якщо не влучає в ціль, повертається дугою назад і повертається до мисливця.

Зараз аборигени є відносно невеликою групою населення – близько 400 000. Частина з них все ще живе в малонаселених і неосвоєних внутрішніх районах, а інші намагаються адаптуватися до нових соціальних умов.

Сучасне австралійське суспільство сформувалося в результаті імміграції вихідців з Великобританії – зараз вони становлять понад 80% населення країни. Інші національності, в тому числі поляки, становлять виразну меншість. Польська громада в Австралії наразі налічує близько 200 000 осіб.

Іммігранти оселилися переважно на південно-східному узбережжі, де клімат сприятливий для заселення. Розподіл населення в Австралії демонструє величезні диспропорції між узбережжям і внутрішніми районами континенту. Всі великі міста Австралії, за винятком столиці Канберри (населення 390 000), були побудовані на узбережжі. Багато з них є великими океанськими портами. Міське населення становить 89,4% від загальної кількості населення. Найбільшими містами є: Сідней (4,8 млн), Мельбурн (4,2 млн), Брісбен (2,2 млн), Перт (1,8 млн), Аделаїда (1,3 млн). Позаміське населення складається з фермерів, які живуть на величезних фермах, що робить позаміську забудову дуже розпорошеною. Сільські поселення, подібні до тих, що існують на інших континентах, в Австралії не розвинулися.

У 2015 році населення Австралії становило 23,9 мільйона осіб, а середня щільність населення на кмIndex Top 22 – лише 3 особи.

Економіка Австралійського Союзу

Історія заселення Австралії вплинула на темпи економічного розвитку, а особливості природного середовища визначили, де і які галузі економіки змогли розвинутися.


Австралія – дуже дефіцитний у водних ресурсах континент. Незважаючи на це, аж 53,4% її суходолу використовується під сільське господарство. Найбільшу площу – 47,1% суші країни – займають луки і пасовища, які, однак, вкриті рідкісною і сухою рослинністю напівпустель і саван.

Основними сховищами води для сільського господарства є артезіанські басейни. Тваринництво – вівчарство та розведення великої рогатої худоби – є найважливішою галуззю сільського господарства Австралії. Пасовища для овець знаходяться у Великому Артезіанському басейні та басейні Мюррей-Дарлінг. Три чверті всього поголів’я овець складають мериноси. Ця порода виробляє високоякісну тонку вовну і добре пристосована до умов навколишнього середовища напівзасушливих районів. Австралія протягом багатьох років посідала 1-е місце за поголів’ям овець і виробництвом високоякісної вовни. Зараз вона посідає 2-е місце у світі (після Китаю) за поголів’ям овець (75,5 млн. голів) та експортом вовни (18,6% від загального світового експорту). Велике значення має екстенсивне скотарство, яке поширене на півночі країни та в центральній частині Акведуцьких гір. З іншого боку, інтенсивне скотарство, переважно молочне, розвивається навколо великих міст.

Сільське господарство Австралії сильно залежить від природного середовища. Факторами інтенсифікації сільськогосподарського виробництва є

 • збільшення площі штучно зрошуваних земель
 • збільшення використання штучних добрив;
 • підвищення рівня механізації як у рослинництві, так і в тваринництві (наприклад, машинки для стрижки овець)
 • використання авіації як для транспортування врожаю, так і для агротехнічних операцій.

У структурі посівів переважають зернові, хоча врожайність з гектара не дуже висока, наприклад, пшениці 17,6 ц/га (у Польщі 44,3 ц/га). Величезні посівні площі дозволяють отримувати великі надлишки сільськогосподарської продукції. Австралія є провідним експортером сільськогосподарської продукції: вовни, м’яса, пшениці або цукрової тростини.

Австралія – континент, багатий на різноманітні мінеральні ресурси. До кінця 19 століття її економіка базувалася на експорті сировини переважно до Великої Британії. В результаті змін, спричинених двома великими війнами у 20 столітті та розпадом Британської імперії, Австралія розвинула обробну промисловість і стала однією з найбагатших країн світу. Нинішня структура зайнятості характерна для країн з високим рівнем економічного розвитку.

Високоприбутковою галуззю економіки є гірничодобувна промисловість. Австралія є лідером з видобутку кам’яного вугілля – 408 млн т у 2013 році та 4-м у світі (найбільший виробник цього ресурсу в південній півкулі). Цей ресурс видобувається значною мірою відносно недорогим відкритим способом. Австралія також має значні запаси бурого вугілля та металевих руд, таких як залізо, алюміній, мідь, марганець і свинець. Велике значення має також видобуток золота (9,5% світового видобутку і 2-е місце у світі), а також срібла і алмазів. Більшість корисних копалин видобувається в південно-східній частині континенту. Однак у внутрішніх районах важливими гірничодобувними районами є Брокен-Гілл, Маунт-Іса і Тенннт-Крік на Центрально-Австралійській рівнині.


Обробна промисловість розвинулася у великих прибережних містах на південному сході штату. Великими промисловими районами є Сідней і Мельбурн, а дещо меншими – Брісбен і Аделаїда. На південно-західному узбережжі важливим промисловим центром є Перт.


Сировина, вироблена в сільському господарстві, та мінерали експортуються. Зовнішня торгівля має велике значення для національного бюджету. Австралія експортує свою продукцію переважно до Китаю (близько 1/4 всього експорту), Японії, Кореї та Індії. На ці чотири країни припадає до 60% загального експорту. В імпорті найбільшими партнерами є Китай, США та Японія.

Проаналізуємо дані, що показують структуру експорту та імпорту Австралії за товарними групами.

Дані показують, що Австралія є переважно країною, що продає сировинні товари, сукупна частка яких становить понад 60% від загального обсягу експорту. Сільськогосподарські товари також мають велике значення в експорті – 10%. В імпорті найбільше значення мають машини, транспортне обладнання та промислові товари, сукупна частка яких становить до 70% від загального обсягу імпорту.

Австралійський Союз, незважаючи на те, що знаходиться в Південній півкулі, зараховується до країн багатої Півночі. Валовий внутрішній продукт на душу населення у 2014 році становив 61 200 доларів США. За цим показником Австралію випереджають лише чотири країни: Люксембург, Норвегія, Катар і Швейцарія.

Резюме

 • Австралія – найменший континент на Землі з площею 7,7 млн км², що займає 22-е місце у світовому рейтингу і повністю лежить у Південній півкулі, симетрично по обидва боки від тропіка Козерога.
 • У рельєфі Австралії можна виділити три основні регіони: Західно-Австралійське нагір’я, Центрально-Австралійська рівнина і Великі Вододільні гори.
 • Найвищою вершиною Австралії є гора Костюшко – 2230 м над рівнем моря.
 • Географічне розташування Австралії впливає на типи клімату: північна частина материка має вологий субекваторіальний клімат, центральна і західна частина (найбільша за площею) – сухий тропічний клімат, а південна частина – субтропічний клімат.
 • Західна і центральна частина континенту, що займає близько 60% суші, позбавлена постійних поверхневих вод. Великими водними резервуарами тут є артезіанські басейни.
 • Раннє відокремлення австралійського материка від преконтиненту Гондвани вплинуло на своєрідність флори і фауни – 85% видів організмів є ендеміками.
 • У 1788-1868 роках Австралія була виправною колонією для британських злочинців. У 1901 році на всьому континенті утворилася держава Австралійський Союз, яка посідає 6-те місце у світі за площею. Донині вона залишається малонаселеною країною – лише 3 особи на 1 кмІндекс топ-22. Населення розподілене дуже нерівномірно: південно-східне узбережжя є найбільш густонаселеним, а внутрішні райони – найменш.
 • Первісне населення Австралії – аборигени – були витіснені на околиці пустель; їхня нинішня чисельність становить близько 400 000.
 • Австралійський Союз належить до країн з високим рівнем економічного розвитку. Незважаючи на дефіцит води, тут добре розвинене сільське господарство – включаючи вівчарство і скотарство, а також вирощування пшениці, ячменю і цукрової тростини. Основою сільськогосподарської економіки в напівзасушливих районах є вода з артезіанських басейнів.
 • Різноманітність і багатство мінеральних ресурсів сприяли розвитку гірничодобувної промисловості. Переробна промисловість розвинулася переважно в південно-східних прибережних містах.
Позначки:, , , , , , , ,

You May Also Like

More From Author